دنیای شیشه ای هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دنياي شيشه اي

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای : هزینه بی اخلاقی در فضای مجازی کشور پایین است

معصومه نصیری مطرح کرد: از آنجایی که بی اخلاقی در فضای مجازی هزینه ای برای کاربران ندارد شاهد نادیده گرفتن اخلاق کاربری در شبکه های اجتماعی هستیم.

1398/07/14
|
17:15
|

برنامه " دنیای شیشه ای " با موضوع سواد رسانه ای و اخلاق کاربری با حضور معصومه نصیری ، قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران و عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

معصومه نصیری در ابتدا اخلاق کاربری را در راستای اخلاق در فضای حقیقی دانست و عنوان کرد: مولفه های اخلاق کاربری شبیه همان معیارهایی است که در دنیای واقعیت وجود دارد و تضاد زیادی بین آن ها وجود ندارد . در واقع بستر این فضا با ویژگی هایی چون گمنام و پنهان بودن هویت ، سبب شده بحث های اخلاقی کاربران بروز و ظهور شدیدتری پیدا کند.

وی افزود : اگر هدف ما از سواد رسانه ای تربیت رسانه ای کاربران باشد در ذیل واژه تربیت می توانیم مباحثی چون اخلاق رسانه ای و حتی تقوای رسانه ای را مدنظر قرار دهیم.

قائم مقام انجمن سواد رسانه ای ایران به نظارت های قانونی بر این فضا اشاره کرد و گفت : نظارت قانونی و حتی کنترل خود فرد بر کنشگری در فضای مجازی ، تحت تاثیر نوع و جنس این شبکه ها قرار گرفته است.

نصیری با بیان اینکه از آداب معاشرت در فضای مجازی غافل شده ایم ، اظهار کرد : برای آموزش حفظ اخلاق کاربری در فضای مجازی راهی به جزآموزش از روزنه دیدن الگوهای موفق وجود ندارد.

وی ضمن تاکید بر اینکه تفکر انتقادی تنها به معنای نقد کردن نیست ، عنوان کرد : تمرکز کاربران بر نقد صرف، سبب بد اخلاقی ها و رفتن به سمت تخریب شده است در حالی که تفکر انتقادی به معنای نگرش از زوایای مختلف و با رویکرد منتقدانه است.

به عقیده نصیری هزینه بی اخلاقی در فضای مجازی کشور پایین است و کابران برای عدم رعایت اخلاق در این فضا تاوان پرداخت نمی کنند.به همین دلیل بی اخلاقی رواج بسیار بالایی در شبکه های اجتماعی پیدا کرده است.

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای در بخش دیگری از برنامه دنیای شیشه ای رادیو گفت و گو بر آموزش اخلاق و سواد رسانه ای تاکید کرد و گفت : تنها با آموزش است که مردم متوجه می شوند اگر در فضای مجازی مورد بی اخلاقی قرار گرفتند چگونه باید به صورت قانونی اقدام کنند.

نصیری خاطر نشان کرد : اگر از زاویه آموزش به مسائل بنگریم ، خواهیم دید کاربرانی که دارای سواد رسانه ای هستند سعی می کنند با همان آداب معاشرتی که آموزش دیده اند در فضای مجازی پیش بروند . این افراد بر حفظ حریم خصوصی خود واقف هستند و کمتر دچار آسیب از این فضا می شوند.

وی در پایان گفت و گوی خود با رادیو گفت و گو تاکید کرد : باید مخاطبان را به سطحی از دانش و مهارت برسانیم که اگر ناظر قانونی و چشم دیگری وجود نداشته باشد ، آنها با قدرت انتخاب خود چیزی را برگزینند که به اصول اخلاقی نزدیک تر است.

دسترسی سریع
دنیای شیشه ای