دنیای شیشه ای هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دنياي شيشه اي

مدرس سواد رسانه ای: تولید محتوا از اجزای اصلی سواد رسانه ای است

لیلا وصالی مطرح کرد : فردی که دارای سواد رسانه ای است می تواند محتوا تولید کند ، به عبارت دیگر کاربر تبدیل به یک رسانه می شود.

1398/07/15
|
16:15
|

برنامه " دنیای شیشه ای " با موضوع سواد رسانه ای و تولید محتوا با حضور دکتر لیلا وصالی، پژوهشگر و مدرس سواد رسانه ای روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

لیلا وصالی در آغاز با بیان اینکه تولید محتوا یکی از وجوه اصلی سواد رسانه ای است، عنوان کرد : در سواد رسانه ای ، علاوه براینکه فرد باید بداند از چه رسانه ای استفاده می کند، باید ظرفیت های رسانه هدف برای تولید محتوا را نیز بشناسد.یعنی اگر مخاطب در جایگاهی قرار گرفت که حرفی برای گفتن و توانایی تولید محتوا داشت باید به عنوان یک رسانه عمل کند.

وی افزود: در طی سال هایی که فضای مجازی در کشور ما باب شده است مردم توانسته اند در حوزه کسب و کار و دیگر مسائل محتوا تولید کنند که نوع محتوا بر اساس ذائقه افراد ، در قالب طنز ، معرفی مشاغل و ...است.

این پژوهشگر سواد رسانه ای به ضرورت خلاقیت و نوآوری اشاره کرد و گفت : توانایی خلق سخن جدید بسیار اهمیت دارد چون مردم به دنبال ایده های نوین و حرف هایی هستند که پیشتر از کسی نشنیده اند. در واقع در دنیای جدید نمی توان با اجبار مخاطب را دنبال روی خود نمود مگر اینکه آنها با میل و دلخواه خود این کار را انجام دهند.

وصالی در ادامه برنامه دنیای شیشه ای رادیو گفت و گو ، مهندسی پیام را جز اصلی سواد رسانه ای دانست و اظهار کرد : مهندسی معکوس در سواد رسانه ای اهمیت زیادی دارد و کاربران باید در کنار آن مهندسی پیام را نیز یاد بگیرند ، به این معنا که تولید پیام رسانه ای را هدفگذاری ، مخاطب خاص خود را تعیین و میزان و نوع اثر گذاری را مشخص کنیم .

وی ادامه داد : شناخت ویژگی های مخاطبان در مرحله بعدی مهندسی پیام قرار دارند . در واقع باید بدانیم مخاطب ما چه خصوصیاتی دارند و ازچه شبکه هایی استفاده می کنند . در گام بعدی باید رسانه های مورد علاقه آنها را بشناسیم و در خصوص میزان دسترسی و ارزان بودن شبکه ها اطلاعات حاصل کنیم.

این مدرس سواد رسانه ای ، روش های مدیریت رسانه ها را شرح داد و گفت : رسانه های هوشمند ، از موضوع جمع سپاری برای کاهش هزینه ها و دقیق کردن کارهای خود استفاده می کنند . به عنوان مثال ویکی پدیا از ظرفیت تمام کاربران دنیا استفاده می کند تا یک دیتا سنتر ایجاد کند و با اطلاعات وسیعی که در خود دارد مدیریت دانش در نسل های بعدی را نیز در دست خواهد گرفت.

وصالی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد : شناخت نرم افزارها و ابزارهای رسانه ای اهمیت زیادی دارد چرا که مردم می توانند به راحتی و با آموزش کوتاه محتوای مطلوب ایجاد کنند و با اشتراک گذاشتن آن برای خود درآمدزایی داشته باشند.

دسترسی سریع
دنیای شیشه ای