دنیای شیشه ای هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دنياي شيشه اي

رئیس هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای پاسخ داد: چگونه سواد رسانه ای منجر به توسعه و تولید ثروت می شود؟

مرتضی موسویان عنوان کرد: اگر با این رویکرد به سواد رسانه ای نگاه کنیم که بتواند جمعیت نخبه را افزایش دهد می تواند سبب توسعه کشور شود و به تبع آن ثروت ملی را افزایش دهد.

1398/07/16
|
09:15
|

برنامه " دنیای شیشه ای " با موضوع سواد رسانه ای و تولید محتوا با حضوردکترسید مرتضی موسویان ، عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما و رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سواد رسانه ای ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

موسویان ، در آغاز با بیان اینکه در دنیای امروز هر فرد یک رسانه است ، عنوان کرد : هر فرد می تواند مطالبی را تولید و به دیگران منتقل کند ، یعنی هر شخص هم تولید کننده و هم نشر دهنده پیام است. در واقع تولید محتوا یکی از مواردی است که سواد رسانه ای قصد دارد زمینه آن را فراهم کند به این صورت که اگردر ذهن فرد انتقادی ظهور کرد راه حل و فضای جدیدی برای او ایجاد کند .

وی با بیان اینکه فرد نخبه پس از نقد یک پارادایم ، آن را کنار می گذارد و الگوی جدید را معرفی می کند ، گفت : افراد نخبه باعث می شوند کشور روی توسعه را به خود ببیند و در رقابت با دیگر کشورها قرار بگیرد. بنابراین نخبگانی که می توانند مرزها را بشکنند ، کشور در حال توسعه را به توسعه یافته تبدیل می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما در ادامه مطلب فوق افزود : اگر با این رویکرد به سواد رسانه ای نگاه کنیم که بتواند جمعیت نخبه را افزایش دهد می تواند سبب توسعه کشور شود و به تبع آن ثروت ملی را افزایش دهد.

موسویان از جمع سپاری به عنوان یکی از ویژگی های رسانه در نسل وب 2 یاد کرد و گفت : با این قابلیت در دنیای امروز که پیش از این وجود نداشته است هرکسی می تواند محتوا تولید کند . با این پدیده بسیاری از زمان ها کوتاه شده است و زمان حل مسائل پیچیده به دلیل استفاده از آرای جمعی کاهش چشم گیری داشته است .

وی اضافه کرد : متاسفانه مدیریت جمع سپاری در کشور ما ضعیف است و ما هنوز موفق به کاهش هزینه ها از این روش نشده ایم، در حالی که این مقوله در کشورهای دیگر در حال رسیدن به مرحله بلوغ است با وجود اینکه مدت زمان زیادی از ظهور آن نمی گذرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سواد رسانه ای ایران خاطر نشان کرد : ما باید ساختارهایی را ایجاد کنیم که علاوه بر تولید محتوا ، قابل دسترس از سوی دیگران باشد .

موسویان در پایان برنامه دنیای شیشه ای رادیو گفت و گو عنوان کرد : باتوجه به اینکه در حال ورود به تمدن جدیدی هستیم که پارادایم و قوانین مخصوص خود را دارد نگاه به تغییر باید دقیق و حساس باشد . متاسفانه اکنون در نگاه به تولید محتوا درگیر حواشی هستیم در صورتی که بحث زیرساختاها باید به صورت جدی و با شتاب بررسی شود.

دسترسی سریع
دنیای شیشه ای