دنیای شیشه ای هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دنياي شيشه اي

پژوهشگر عرصه ارتباطات : فیلترینگ تلگرام نتیجه عدم وجود سیاست ارتباطی است

معصومه اسمعیل نژاد گفت: تدوین سیاست ارتباطی توسط نخبگان، چالش های یک شبکه اجتماعی پیش از ورود به کشور را مشخص می کرد و ما ناگزیر به فیلترینگ یک شبکه اجتماعی پس از گذشت چندسال و جذب40 میلیون کاربر نمی شدیم.

1398/07/17
|
10:15
|

برنامه " دنیای شیشه ای" با موضوع سواد رسانه ای و راهکارهای عمومی سازی دانش و مهارتهای سواد رسانه ای با حضور دکتر معصومه اسمعیل نژاد ، تهیه کننده رادیوئی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر عرصه ارتباطات روانه آنتن رادیو گفت وگو شد.

معصومه اسمعیل نژاد در ابتدا با ابراز تاسف از عدم وجود سیاست ارتباطی در کشور ، عنوان کرد : سیاست ارتباطی باید مانند یک چتر حمایتی تمام فعالیت های رسانه ای کشور را در برگیرد تا حکمرانان رسانه ها بر اساس آن جایگاه ، وضعیت و نوع فعالیت شان مشخص شود.

وی افزود: سیاست ارتباطی باید از حکمرانان تا سطح مردم در جهت رفتار مخاطب با رسانه ها ، رفتار کاربر در هنگام انتشار و دریافت پیام جریان داشته باشد. در این حالت مجوز های صادر شده برای مراکز اقتصادی نیز مشخص شده و امکان سو استفاده وجود ندارد.

این پژوهشگر ارتباطات با بیان اینکه سیاست ارتباطی وضعیت رسانه ها را تعیین می کند ، تصریح کرد : اگر سیاست داشته باشیم جایگاه صداوسیما ، روزنامه ها ، شبکه های اجتماعی در خصوص محتوا ، هدف و محدوده زمانی و نوع فیلتر تولید تعیین می شود.

به عقیده اسمعیل نژاد سیاست های ارتباطی کلان ، جایگاه سازمان های موازی را مشخص می کند . در چارچوب این سیاست تمام بخش های ارتباطات از جمله رسانه ها همه آموزش ها را دریافت و مسئولیت ها ایفا می کنند.

وی فیلترینگ تلگرام را نتیجه عدم وجود سیاستگذاری در حوزه ارتباطات دانست و عنوان کرد : با تدوین سیاست ارتباطی توسط نخبگان ، مزایا ، معایب و چالش های یک شبکه اجتماعی پیش از ورود مشخص می شود و ما ناگزیر به فیلترینگ یک شبکه اجتماعی که سال های گذشته پذیرفته شده و 40 میلیون کاربر را جذب کرده است، نمی شدیم.

اسمعیل نژاد با بیان اینکه لازمه آموزش همگانی سواد رسانه ای ، ایجاد شورای آموزش است ، تاکید کرد : این شورا که متشکل از نخبگان است در خصوص آموزش هایی که مردم دریافت می کنند تصمیم گیری می کند . برای اینکه سواد رسانه ای ما چارچوب پیدا کند باید چنین شورا و تشکیلاتی وجود داشته باشد .

وی اضافه کرد: همانگونه که تحصیلات به جز در مدارس تحت نظر آموزش و پرورش نامعتبر است ، سواد رسانه ای نیز باید توسط یک مرجع واحد و معتبر بر اساس سن افراد و محتوای مناسب آنها آموزش داده شود.

این تهیه کننده رادیوئی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد : فضای مجازی مانند یک دهکده است . انسان ها در روستا در یک محیط نسبتا شفاف زندگی می کنند که روابط آنها در این محیط کوچک بسیار به هم نزدیک است. در واقع در یک روستا با وجود کوچک بودن همه در صفا و صمیمت زندگی می کنند پس می توان در فضای مجازی مانند یک محیط شفاف زندگی کرد به شرط آن که قواعد آن را بدانیم.

دسترسی سریع
دنیای شیشه ای