صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

متخصص علوم شناختی و فلوشیپ اختلالات خواب با اشاره به فرایند فاز شب و روز در مغز، به تشریح چگونگی به خواب رفتن افراد اشاره کرد و گفت: مغز و قشر سطحی در زمان خواب فعال نیست.

دکتر محمد نامی، مدیر گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ارائه توضیحی کلی در خصوص دنیای پیچیده خواب در برنامه "ذهناورد" رادیو گفت و گو اظهار کرد: «بر این اساس خواب را متعلق به مغز و به نفع آن می دانیم؛ مغز خواب را کنترل می کند و وضعیت تغییر یافته ای از هوشیاری ما ارائه می نماید.»

وی با بیان اینکه هوشیاری در زمان خواب به طور کلی قطع نمی شود، اظهار کرد: «مغز در زمان خواب ناهوشیار نیست و بسیاری شب ها تغییراتی از هوشیاری احساس می کنیم.»

نامی با بیان اینکه مغز از نظر حسی در وضعیت آرامش و رکود در هنگام خواب به سر می برد، افزود: «مغز و قشر سطحی در زمان خواب فعال نیست.»

وی در برنامه "ذهناورد" گفت: «بخش وسطی مغز همچون یک در است که بخش بالایی و پایینی مغز را مرتبط می سازد ولی وقتی این درب بسته باشد، اختلالات شیمیایی از پایین به بالا منتقل نمی شود و لذا فرد به خواب می رود.»

نامی با اعلام اینکه خواب ارتباط میان طبقه بالا و پایین مغز را قطع می کند، ادامه داد: «چرخه ای بودن این فرایند بسیار جذاب است؛ فاز خواب و بیداری بر اساس پروتئین ها کنترل می شود و ما را وارد چرخه شبانه روزی خواب می کند.»

این متخصص علوم شناختی با اشاره به اختلالات مختلف در خواب شبانه گفت: «وقتی فرد به راحتی به خواب نمی رود یا بعد از خواب شبانه به سختی از رختخواب جدا می شود، تنها به امواج مغزی فرد ارتباط ندارد. در اینجا خود فرد باید درمان شود. گاه امواج مغزی بر اثر مصرف دارو یا اختلالات خلقی تغییر کرده و موجب اختلالات خواب می شود.»

نامی از نوعی سونامی بی خوابی در دنیا سخن گفت و افزود: «این روند به برهم ریختگی سیستم الکترونیکی در مغز افراد باز می گردد.»

همچنین کامران کاظمی، دکترای مهندسی برق و مخابرات با زمینه تحقیقات پردازش سیگنال ها و تصاویر مغزی با اشاره به نوار مغز که سیگنال های مغزی را نمایان می سازد، گفت: «یک الکترود روی پوست سر قرار می گیرد و این سیگنال ها را ثبت می نماید.»

وی ادامه داد: «فعل و انفعالات در مغز به صورت شیمیایی رخ می دهد ولی برای ما به صورت الکتریکی نمایان می شود که از روی سطح مغز قابل دریافت است.»

کاظمی افزود: «وقتی وارد مرحله هوشیاری یا خواب می شویم، شکل این سیگنال ها تفاوت می کند؛ بعنوان مثال سیگنال های مغزی در باندهای فرکانسی مختلف مورد مطالعه قرار می گیرد و توان و شکل هر یک را برای ما نمایان می سازد.»

وی خاطرنشان کرد: «امواج مغز با دستگاه های الکترونیک دریافت می شود. در مرحله بعدی این سیگنال ها پردازش شده و در این راستا پزشکان وارد عمل می شوند.»

کاظمی در بخشی دیگری از مصاحبه با رادیو گفت وگو گفت: «مهندسی برق گاه پردازش سیگنال ها و تصاویر مغزی را بر عهده می گیرد اما وارد بحث درمان نمی شود. پژوهشگران این حوزه نرم افزارهایی را ایجاد می کنند که به درمان بالینی اختلالات خواب کمک کند.»

وی با بیان این مطلب توضیح داد: «خواب از مرحله اول شروع شده و عمیق می شود. بر این اساس خواب به طور استاندارد به 4 طبقه تقسیم می شود. گاه در هشت ساعت اول سیگنال های مغزی ثبت می شوند. این کار زمان بر است و لذا به نرم افزارهایی نیاز داریم که مراحل مختلف خواب را از دل این سیگنال ها استخراج کند.»

کاظمی خاطرنشان کرد: «هرگونه اختلال در چرخه خواب، خواب را سخت کرده و منجر می شود فرد آرامش نداشته باشد. بنابراین متخصصان مراحل مختلف خواب را باید بررسی و اختلالات را استخراج کنند.»

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی خارج شود تا مشکل اشتغال در این حوزه رفع گردد

  • تحلیل ساختاری مباحث کلان کشور با ذره بین علم و آموزش

  • مطالبه کارآمدسازی جامعه، منشاء برنامه ریزی علمی در دانشگاه آزاد

  • دانشگاه های کشور با جامعه ارتباط ندارند

  • بررسی وضعیت موجود و رصد فناوری های نوظهور جهان، دو شرط آینده نگاری علمی

  • سیاست گذاری و اجرا دو بخش مهم فرآیند آینده نگاری در ایران هستند

  • اسناد بالادستی با ظرفیت های آینده نگاری باید به روز شوند

  • کارآمدترین دانشجویان عضو انجمن های علمی می شوند

  • وابستگی دانشگاه ها، یک امر ریشه ای است

  • جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه رادیو گفت و گو