طرحی برای فردا ایام نوروز از ساعت 14:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

طرحي براي فردا

مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست: برای استفاده از انرژی های نو نیازمند توسعه زیرساخت ها هستیم

مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست اظهار داشت: برای استفاده از انرژی های نو باید زیرساخت ها را توسعه دهیم و افراد را به استفاده از انرژی های نو و البته گام برداشتن در راه تولید آنها، تشویق کنیم.

1396/11/30
|
12:04
|

برنامه «مناظره» رادیو گفت و گو با موضوع انرژی های تجدید پذیر و با حضور مهندس شهاب اسلامی استاد دانشگاه و کارشناس ارشد انرژی های تجدید پذیر و دکتر هومان لیاقتی رئیس پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور و مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست روانه آنتن شد.

شهاب اسلامی در آغاز با بیان اینکه سبد انرژی مصرفی در ایران با توجه به منابع نفت و گازی که در اختیار داریم، بسیار متفاوت با بسیاری از کشورها است، اظهار داشت: عمدتا سوخت در ایران نفت و گاز طبیعی است و انرژی های تجدید پذیر کمتر از یک درصد انرژی های ایران را تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: در برنامه پنج ساله توسعه عدد پنج هزار مگاوات را برای تولید برق از طریق انرژی های تجدید پذیر در نظر گرفته ایم که به نظر می رسد یک شوخی باشد چون اصلا نه سرمایه مورد نیاز را دیده ایم و نه راهکاری برای تحقق آن ایجاد کرده ایم.

کارشناس ارشد انرژی های تجدید پذیر با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای تولید برق به روش نیروگاه های دیگر را داریم، اشاره کرد: برای ایجاد نیروگاه های تجدید اساسا زیرساختی در کشور موجود نیست.

این استاد دانشگاه در ادامه عنوان کرد: در چرخه آب، غذا و انرژی یک مفهوم مهم وجود دارد؛ بر اساس این مفهوم، نمی توان انرژی ها مانند آب، برق و گاز را از هم جدا دید. در ایران بیشترین استفاده از آب های پشت سد را برای تولید برق در پیک مصرف برق مصرف می کنیم در حالی که بیشترین مصرف آب را نیز داریم.

در ادامه هومان لیاقتی با تصریح بر اینکه اهمیت انرژی های تجدید پذیر هر روز در دنیا بیشتر می شود، بیان کرد: انرژی های تجدید پذیر به دلیل تغییر اقلیم بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته اند. اثرات تغییر اقلیمی بر زندگی و اکو سیستم های کره زمین باعث شده، انسان بیش از گذشته به سمت انرژی های تجدید پذیر برود.

رئیس پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور به دیگر مسائلی که باعث افزایش گرایش انسان ها به انرژی های تجدید پذیر از دهه 80 میلادی شده است، اشاره کرد و اظهار داشت: مسئله مهم دیگری که باعث این گرایش شد، قیمت سوخت بود.

مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست تصریح کرد: پتانسیل های ایران برای استفاده از انرژی های تجدید پذیر بسیار عالی است. در ایران نور خورشید، اقیانوس و باد به وفور یافت می شود. مسئله مهم اقتصادی کردن انرژی های نو و قابل قبول کردن آن برای ملت ایران است.

وی افزود: برای استفاده از انرژی های نو باید زیرساخت ها را توسعه دهیم و افراد را به استفاده از انرژی های نو و البته گام برداشتن در راه تولید آنها، تشویق کنیم. در وزارت نیرو سازمانی وجود دارد که کار آن در حوزه فرهنگ سازی برای استفاده از انرژی های تجدی پذیر است که البته باید زیرساخت های استفاده از آن را نیز گسترش دهند تا تولید انرژی های پاک بتواند اقتصادی باشد.

دسترسی سریع
طرحی برای فردا