طرحی برای فردا ایام نوروز از ساعت 14:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

طرحي براي فردا

پیوندی مطرح كرد: پالایشگاه سازی نسخه ای برای درمان خام فروشی

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اجتماعی گفت: همچنان باید به پالایشگاه سازی ادامه بدهیم تا مواد خام را تبدیل به فرآورده کرده و از خام فروشی جلوگیری کنیم.

1397/02/03
|
13:00
|

محمدحسن پیوندی، رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اجتماعی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اقتضائات عبور از خام فروشی در اقتصاد ایران، اظهار کرد: در مقوله نفت، گاز و پتروشیمی در برنامه سوم توسعه توانستیم ظرفیت صنعت پتروشیمی را تقریبا از دو میلیون تن به حدود 60 میلیون تن برسانیم.

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اجتماعی افزود: این امر بسیار مهم و موفق بود و توانست با درصد بالایی از خام فروشی جلوگیری کند و در حال حاضر برکات این برنامه همچنان در کشور جاری است.

پیوندی با اشاره به اینکه ارز ناشی از پتروشیمی نقش بزرگی در مقابل ارز ناشی از صادرات نفت خام ایفا می کند، بیان کرد: مقام اولی در اوپک در گرو اول بودن در صادرات نفت خام است که به عقیده بنده که سال ها در صنعت فعالیت داشته ام این گزینه نمی تواند ارزش برای کشورمان محسوب شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اجتماعی گفت: در تعریف افق 1404 مسئله خصوصی سازی مدنظر قرار نگرفته بود و متاسفانه دراین چشم انداز ابتدا به سراغ پتروشیمی که صنعتی سرمایه بر بوده و از نظر تخصص و مواد اولیه به صورت زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند، رفتیم.

وی ادامه داد: باید پس از به هدف رسیدن افق 1404 صنعت پتروشیمی را خصوصی می کردیم، زیرا در برنامه ذکر شده بود که ما باید در منطقه به لحاظ ارزش اول باشیم که باید برای تحقق این امر قدرتی وجود داشته باشد و با خصوصی سازی که در اصل تنها انتقال ثروت بود نتوانستیم این مهم را صورت بدهیم.

پیوندی با بیان اینکه در پتروشیمی کربن و هیدروژن، هیدروکربن تبدیل به کالا می شود، توضیح داد: از کل هیدروکربن تولیدی در حدود 7 درصد در صنعت پتروشیمی مصرف می شود و باقی مانده آن به صورت نفت خام یا گاز صادراتی از کشور خارج یا به شکل سوخت درفرآیند احتراق در سوخت هواپیما، نیروگاه، منزل و یا سایر موارد صرف می شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اجتماعی تصریح کرد: برای ریشه کن کردن خام فروشی باید اراده بسیار بالایی در همه سطوح به کار گرفته شود. با توجه به سابقه ای که کشور ما در صنعت نفت دارد همچنان باید به پالایشگاه سازی ادامه بدهیم و در این راستا باید فرآورده تولید کرده و خام فروشی جلوگیری کنیم.

دسترسی سریع
طرحی برای فردا