طرحی برای فردا ایام نوروز از ساعت 14:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

طرحي براي فردا

سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: ظرفیت های برنامه پنج ساله توسعه برای توسعه علم و فناوری در کشور قابل استفاده است

میرزاده گفت: ظرفیت هایی که در برنامه پنج ساله با توجه به نگاهی که به تقویت شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری و علم و پژوهش وجود دارد، قابل استفاده است و می توان خیلی از کارهای بزرگ را در کشور انجام داد.

1397/05/15
|
12:14
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع وضعیت علمی و پژوهشی کشور و با حضور دکتر میر حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

میر حمایت میرزاده در آغاز درباره وظیفه مجلس در حوزه علمی و پژوهشی گفت: مجلس باید قوانین را بررسی کند تا قانونی که مانع پیشرفت است را شناسایی کند و ما نمایندگان باید خیلی سریع به فکر لغو آن باشیم و اینکه کدام قانون نیز با مقداری اصلاح می تواند به علم و پژوهش در کشور کمک کند و یا اینکه در کدام حوزه و بخش دچار خلاء هستیم و نیاز به قانون داریم؛ در هر صورت مجلس برای هر سه حالت آمادگی لازم را دارد.

وی با انتقاد از کلی گویی در خصوص مجلس اظهار داشت: متاسفانه کلی گویی در انتقاد از مصوبات مجلس وجود دارد که هیچ فایده ای نیز نخواهد داشت؛ اگر هر کدام از اساتید گمان می کنند قانونی در مسیر پیشرفت علمی و پژوهشی کشور وجود دارد، به کمیسیون آموزش بیایند تا نسبت به حذف آن اقدام کنیم و مجلس نیز این آمادگی را دارد که با استفاده از صاحب نظران، چنین قدم هایی را بردارد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اشاره کرد: وقتی برای پنج سال آینده کشور، برنامه پنجم توسعه را می نویسیم باید به فکر اجرای آن هم باشیم و نمی توان بعد از نوشتن برنامه، دوباره قوانین را دائما تغییر دهیم. هر پنج سال همه اساتید و صاحب نظران می توانند در قالب لایحه ای که از دولت می آید، نظرات شان را اعلام کنند.

این نماینده مجلس بیان کرد: به نظر می رسد ظرفیت هایی که در برنامه پنج ساله با توجه به نگاهی که به تقویت شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری و همچنین علم و پژوهش وجود دارد، قابل استفاده است و می توان خیلی از کارهای بزرگ را در کشور انجام داد.

وی با اشاره به شرایط کشور و تخاصم برخی از قدرت های بین المللی، عنوان کرد: چهل سال است که این شرایط را درک کرده ایم و می دانیم طرف حساب مان چه کسی است و با دشمنی که به هیچ اصول بین المللی و منطقی و حقوق بشری قائل نیست، طرف هستیم و وضعیت امروز چیز جدیدی نیست و می دانیم باید روی پای خودمان بایستیم و قوانینی که وضع شده هم برای مقابله با این شرایط دشمن در جهت افزایش و توسعه علم و پژوهش طراحی شده است.

دسترسی سریع
طرحی برای فردا