طرحی برای فردا ایام نوروز از ساعت 14:30 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

طرحي براي فردا

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاك كشور: فقدان بانک توسعه ای برای تزریق پول به بازار مسکن احساس می شود

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور ضمن برشمردن عوامل موثر در وضعیت نا به سامان بازار مسکن، از فقدان یک بانک توسعه ای برای تزریق پول به مسکن انتقاد کرد.

1397/06/06
|
13:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دلایل بی ثباتی در بازار مسکن و با حضور حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور به روی آنتن شد.

حسام عقبایی در آغاز در خصوص نقش مشاوران املاک در ثبات یا بی ثباتی بازار مسکن گفت: در همه مشاغل و هرم ممکن است افرادی وجود داشته باشند که اختلالاتی را ایجاد کنند و یا اعتبار آن شغل را خدشه دار کنند و اینکه بگوییم همه مشاوران املاکی که در سرتاسر کشور کار می کنند به دور از هرگونه خطا و اشتباهی هستند، امر قابل تصوری نیست و ممکن است وجود داشته باشد.

وی با یادآوری اینکه شاخص های مختلفی در تعیین قیمت مسکن در کشور موثر هستند، عنوان کرد: عوامل بسیار مهمتری وجود دارند که ما برای مدیریت کردن آن عوامل و به درستی عمل کردن آن ها می توانیم کاری کنیم تا حتی افرادی شبیه مشاور املاک نماها وجود نداشته باشد و جلوی سوداگری، تخلف، سفته بازی و سو استفاده هایی به این شکل گرفته شود.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور در گفت و گو با رادیو گفت وگو ضمن بیان اینکه مشاوران املاک نقش بسیار کوچکی را در ثبات قیمت ها دارند، بیان داشت: نقش هایی که در نابه سامانی بازار مسکن وجود دارد بخشی به گذشته و بخشی هم به سیاست های شش ماهه اخیر دولت مربوط می شود.

وی از سیاست های پولی و بانکی کشور به عنوان یک معضل اساسی در اقتصاد نام برد و اظهار داشت: بانک ها هنوز به بنگاه داری و تجارت خودشان می پردازند و به فکر سود هستند و ما یک بانک تخصصی توسعه ای در حوزه مسکن که بتواند پول بزرگ را به جامعه تولید مسکن تزریق کند، نداریم.

عقبایی زمین را به عنوان دومین عامل موثر در قیمت مسکن برشمرد و گفت: بین 70 تا 90 درصد از قیمت مسکن، متاثر از زمین است و مسئولین ما از زمین غافل هستند. اگر یک سازمان یا مدیریتی در حوزه زمین وجود داشته باشد که نهادهایی مثل شهرداری، بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و حتی جهاد کشاورزی و امور اراضی عضو آن باشند، می توانند قیمت مسکن را در حوزه زمین کاهش دهند.

وی توازن بین عرضه و تقاضا را عامل سوم تاثیرگذار بر قیمت مسکن یاد کرد و بیان داشت: ما باید برنامه جامعی داشته باشیم و نگاهمان کلان و چشم اندازمان به آینده باشد. سالی یک میلیون ازدواج و کمتر از 200 الی 300 هزار واحد مسکونی تولید می شود و این توازن بهم می خورد و خودش عاملی در جهت نابه سامانی است.

دسترسی سریع
طرحی برای فردا