صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور یادآور شد: واقفین خیر اندیش از 100 سال پیش که سازمان اوقاف و امور خیریه تاسیس شده، موقوفات زیادی وقف کرده اند. در حال حاضر 55 درصد بیمارستان ها و مراکز درمانی شهر تهران موقوفه اند.

ویژه برنامه «نجوای رستگاری» با موضوع عید سعید فطر و سالروز قیام 15 خرداد و با حضور حجت الاسلام محمد نوروزپور مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام محمد نوروزپور 15 خرداد سال 1342 را نقطه عطفی در نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: به تعبیری شروع نهضت ما از خرداد 42 بود. در آن سال خرداد ماه مصادف با ماه محرم بود و مردم عزادار حسینی به پیروی از مرجعیت دینی و در راس آن ها امام خمینی(ره) در مقابله با ظلم، استبداد به پا خواسته بودند. دسته جات عزاداری در محرم آن سال علاوه بر عزاداری و سینه زنی، شعار مرگ بر استکبار سر می دادند.

وی یادآور شد: زمانی که امام خمینی(ره) در مدرسه فیضیه سخنرانی تاریخی را داشتند و بر علیه ظلم و استکبار جهانی مخصوصا رژیم ستم شاهی سخنرانی طوفانی داشتند و منجر به دستگیری امام(ره) راحل عظیم الشان شد، وقتی که مردم در ورامین و پیشوا خبر دستگیری امام(ره) را شنیدند که ایشان را از قم دستگیر کردند و به تهران آوردند، دسته جات عزادار اما کفن پوش به سمت تهران حرکت کردند و در میان راه گاردی های ستمشاهی جلوی آنها را گرفتند و با آنها درگیر شدند و تعدادی از هموطنان ما را در آنجا به شهادت رساندند.

در ادامه مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به شب عید فطر و پاداش خداوند به روزه داران گفت: در راوایات آمده که شب روز عید فطر لیله الجوایز است یعنی روزی است که جایزه ها و پاداش های روزه داران را خداوند تبارک و تعالی به آنها اهدا می کند. امیرالمومنین عید فطر را به روز قیامت تشبیه کرده اند چون یکی از نام های روز قیامت یوم االمحاسبه است. در ماه مبارک رمضان با وجود سختی هاروزه داران روزه گرفتند و خداوند به اینها جایزه می دهد و امیرالمومنین فرموده اند کسانی که از این جایزه محروم می شوند، زیانکارند و چون با دستور الهی مخالفت کردند قطعا جایزه ای نصیبشان نخواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه چگونه اعمالی که در ماه مبارک رمضان انجام داده ایم، حفظ کنیم، گفت: ما در ماه مبارک رمضان با اعمال بسیار پاک و شایسته انس گرفته ایم، در این ایام عبادت، شب زنده داری، دوری از گناهان، به دست آوردن حسنات را باید حفظ کنیم. در روایات است که اولین روز بعد از ماه رمضان، روزه اش حرام است و در بعضی از روایات مطرح است که شش یا 10 روز بعد، روزه بگیرید تا این انس برقرار باشد.

حجت الاسلام نوروزپور افزود: چون صلاح مومن دعا است باید بعد از ماه مبارک رمضان بر خواندن دعا استمرار داشته باشیم. در دعای کمیل می خوانیم که صلاح مومن دعا است و خداوند دوست دارد که در دل شب، انسان مومن با خدای خود دعا و مناجات کند درهای خیر و رحمت خود را بر او باز خواهد کرد.

وی با اشاره به مهربانی و محبت مومنان نسبت به همدیگر اظهار کرد: یکی از دستورات پیامبر رسیدگی به امورات خیر و به مشکلات مردم بوده است. ایشان می فرمایند بهترین مردم کسانی هستند که نفع شان به مردم می رسد. خیر تنها مسئله مالی نیست و کسی می تواند در امورات خیر کمک کند.

مدیرکل بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به اینکه امور خیریه از کارهای قدیم این سازمان بوده است، یادآور شد: از 100 سال پیش که سازمان اوقاف و امور خیریه تاسیس شده، موقوفات زیادی واقفین خیر اندیش وقف کرده اند. در حال حاضر 55 درصد بیمارستان ها و مراکز درمانی شهر تهران موقوفه اند.

وی با اشاره به سازمان اوقاف و افق در خصوص اهداف و سیاست های آن بیان کرد: در این مراکز افق ما می خواهیم از یاری مردم استفاده کنیم ما گفته ایم موقوفه را در همان شهری که هست و همان امامزاده ای که مرکز افق دارد، وقف شود. اولویت آسیب های اجتماعی هم هیئت امنا در مرکز افق قرار دادیم و گفته ایم فعالان مذهبی و فرهنگی در مراکز افق جمع شوید و خودتان بگویید نیاز این شهر چیست و اولویت کار خیری که ما انجام دهیم، چیست.

مرتبط با این خبر

  • 15 خرداد همچنان ناشناخته است