گفتاهنگ جمعه ها از ساعت 22:00 به مدت 110 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفتاهنگ

استاد بیانی در مصاحبه با رادیو گفت وگو: موسیقی چگونه فضایی ها را درمان می کند؟!

یک استاد موسیقی ضمن تشریح کارکردهای علمی فرکانس های موسیقی، به نحوه شفا گرفتن فضانوردان توسط امواج موسیقی اشاره کرد و گفت: طبیعتا هر نوع موسیقی نمی تواند بیماری را درمان کند.

1398/05/20
|
09:00

به گزارش رادیو گفت وگو استاد علی بیانی با اشاره به اینکه امروز تنها بخشی از علم موسیقی گذشتگان را در اختیار داریم و حتی تعدد کمی مقام های موسیقی نیز کاهش پیدا کرده، اظهار داشت: «با رجوع به کتب متقدمین قبل از دوره قاجاریه و با نگاهی به اسامی دستگاه های موسیقی و گوشه ها در می یابیم که ابهاماتی از حیث نامگذاری وجود دارد. بعنوان مثال آنچه به عنوان یک گوشه در دستگاه نوا قبل از قاجار در کتب قدیمی آمده، امروز به عنوان یک دستگاه تلقی می شود.»

وی که در استودیوی ضبط برنامه "گفتاهنگ" سخن می گفت، ادامه داد: «آنچه در کتب قدیم به عنوان دستگاه از آن یاد شده، امروزه بعنوان یک گوشه مورد استفاده قرار می گیرد و لذا نمی توان با قاطعیت درباره سبقه و تاریخ موسیقی ایرانی سخن گفت و در حقیقت می توان تاکید کرد که دستگاه ها و گوشه ها دارای قدمت بسیار زیادی هستند.»

***مقام هایی که تغییر ماهیت داده اند

بیانی افزود: «دستگاه ماهور که امروز با این نام شناخته می شود، با مقام عشاق در گذشته سازگار است؛ اما نمی دانیم تغییر نام در چه زمانی و چرا برای مقام عشاق اتفاق افتاده است؛ اما در عین حال می دانیم این گوشه ها بسیار قدیمی است و از منظر هندسی و ریاضی بگونه ای است که حتی اساتید ردیف شناس نیز قادر نیستند شبیه به این ساختار بیاورند.»

این استاد ردیف شناس ضمن مقایسه هندسه ی گوشه های موسیقی با علم معماری اظهار کرد: «برخی انواع معماری برای اجرای یک مجموعه شده است و لذا از هیچ وجهی، قابل گسترش نیست و نمی توان آن را از سمت شمال و جنوب و... بسط داد اما برخی ابنیه قابلیت بسط و گسترش دارند. ردیف نیز همین قابلیت را داراست و به هر شکلی که سلیقه و علم موسیقی دان اجازه می دهد، می توان آن را بسط داد.»

***برداشت آزاد از ردیف های موسیقی جایز است؟

بیانی در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: «ردیف به نحوی است که اگر موسیقی دان برداشت شخصی خود را روی آن اعمال کند، کاملا واضح و مشخص می شود. این برداشت بر دو نوع است؛ اول با درک عمیقی از ساختار موسیقی رخ می دهد و یا بر اساس استنباطی است که به ساختار ماهوی موسیقی ارتباط نمی یابد.»

این نوازنده سازهای مضرابی ادامه داد: «در ردیف مرحوم استاد آقاحسین قلی نکات ظریف، تکنیکی و فنی خاصه در نوازندگی تار دیده می شود و فرد تارنواز حتما باید این نکات پیچیده را بشناسد و در عمل به کار بندد؛ ولی گاه تصور می شود اگر یک موسیقیدان وقت خود را نسبت به یکی از این سطوح بیشتر متمرکز نماید، از سایر سطوح و اشکال ردیف نوازی غفلت ورزیده است که باید گفت به واقع اینگونه نیست و همه این سطوح جایگاهی رفیع دارند و باید حفظ شوند.»

بیانی ادامه داد: «هرچه به دوره جدید موسیقی نزدیک شدیم، گوش ما نسبت به شنیدن فواصل موسیقیایی و ردیف ها تغییر کرده و فواصلی که امروز تعریف می شود، با فاصله ردیفی در گذشته تفاوت هایی دارد.»

***آزمایش علمی با موسیقی

این معلم چیره دست تار و سه تار در مصاحبه با رادیو گفت وگو اضافه کرد: «چندین سال پیش با روشی از درمان و تشخیص طب آشنا شدم که به فضانوردان مربوط بود. چراکه قطعا نمی توان داروخانه ای عظیم با خود به فضا برد؛ لذا دانشمندان دستگاهی اختراع کردند که بر اساس فرکانس ها کار می کند. بدین گونه که یک دستگاه شبیه سوت پلیس به قطر دو متر طراحی و یک پمپ باد به آن وصل و به محض اینکه این پمپ باد روشن شد، فردی که مقابل آن بود نقش بر زمین گشته و جان خود را از دست داد. ضمن کالبد شکافی متوجه شدند محتویات درون بدن او مورد ضربه شدید قرار گرفته و ارتعاشات موجب چنین اتفاقی شده است. بعدها دو سوت را همزمان برای تخریب ساختمان های کوچک استفاده کردند.»

بیانی با بیان این مطلب علمی، افزود: «این یک اصل علمی است که می گوید وقتی دو شیء با یکدیگر هم فرکانس باشند، وقتی یکی به ارتعاش درآید، دیگری را نیز مرتعش خواهد کرد. از همین خاصیت برای تشخیص بیماری ها استفاده شده است و دانشمندان بالغ بر 60هزار موضوع را شناسایی کرده اند که حتی ارتعاشات قارچ ها و باکتری های بدن و نیز افکار را سنجیده و تحت شعاع قرار می دهد.»

***فرکانس موسیقی بدن

این استاد موسیقی خاطرنشان کرد: «امروزه برای فضانوردان که دچار اختلالات روحی یا جسمی می شوند، یک مدار فرکانس ضعیف را در بدن شخص ایجاد و بازتاب آن را مطالعه می کنند و از اینرو دقیق ترین تغییرات جسمی و روحی را تشخیص می دهند.»

بیانی با بیان این مطل به موسیقی درمانی اشاره کرد و افزود: «وقتی فرکانس خاصی برای شناسایی مشکلات جسمی اشخاص به کار می رود، [طبیعتا هر نوع موسیقی نمی تواند بیماری را درمان کند].»

دسترسی سریع
گفتاهنگ