سرباز وطن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

سرباز وطن

علیرضا كوهكن: جنایت آمریکا عامل تنش های جدید در منطقه و جهان خواهد بود

کارشناس مسائل بین الملل این جنایت را عامل تنشهای جدید در منطقه و جهان دانست و گفت: آمریکا نه تنها در مقابل مردم و متحدان منطقه ای خود بلکه باید در مقابل سایر قدرتهای جهانی نیز پاسخگو باشد.

1398/10/14
|
09:50

ویژه برنامه " آغاز با آمریکا، پایان با ایران " به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی در ارتباط تلفنی با دکتر علیرضا کوهکن کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

کوهکن ضمن مصاحبه با رادیو گفت و گو، اتفاق دردناک در بغداد را از دو منظر بررسی کرد و گفت: بحث نخست مربوط به مسائل منطقه ای آمریکا است که نه تنها هیچ پیشرفتی نداشت بلکه عقب گرد هم کرده بود لذا می خواست با این کار خود را موفق جلوه دهد اما موضوع اصلی که منجر به این اتفاق شد ناشی از وضعیت سیاست داخلی آمریکاست.

وی افزود: ترامپ در حال حاضر در آستانه انتخابات قرار دارد و هیچ عملکرد مثبتی هم در کارنامه سیاسی خود ندارد و به همین خاطر از این کار ترامپ به عنوان قمار بزرگ در سیاست خارجی یاد می شود.

کارشناس مسائل بین الملل بیان داشت: اگر ترامپ این جنایت را بدون مجازات جدی سپری کند می تواند برگ بزرگی در زمان انتخابات در اختیار داشته باشد و ادعای تلاشگری در جهت حذف تأمین منافع ایران کند اما اگر برعکس این موضوع یعنی هم راستا با تصورات ما رخ دهد این اتفاق سرنوشت انتخابات این دوره آمریکا و قمار بودن آن را برای همگان روشن خواهد کرد.

کوهکن حماقت در این رفتار تروریستی را بی سابقه خواند و گفت: هدف گرفتن دو مقام عالی رتبه و دارای محبوبیت جهانی کاری احمقانه و بی سابقه است.

وی این جنایت را عامل ایجاد تنش های جدید در منطقه و جهان دانست و بیان داشت: در این صورت امریکایی ها نه تنها در مقابل مردم خودشان و متحدان منطقه ای خود بلکه باید در مقابل سایر قدرتهای بزرگ جهانی نیز پاسخگو باشد کمااینکه واکنش روسها به این اتفاق برای امریکایی ها قابل انتظار نبود.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: آمریکایی ها علاوه بر سردار سلیمانی، عالی ترین مقام نظامی عراق را در فرودگاه کشور خودشان به شهادت رساندند و به گفته نخست وزیر عراق این به معنای اعلان رسمی جنگ است.

کوهکن این اقدام آمریکا را طبق حقوق بین الملل و دیوان کیفری بین المللی یک جنایت جنگی و قابل پیگیری دانست و در عین حال متذکر شد: البته امیدی به قطعنامه شورای امنیت بین المللی و بیانیه سازمان ملل نیست اما خودمان باید به همان طریق آمریکا عمل کنیم تا دیگر مرتکب این اشتباهات احمقانه نشوند.

دسترسی سریع
سرباز وطن