صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

محسن پاک آیین گفت : هدف امریکا این است که بدون از دست دادن هیچ امتیازی با ایران مذاکره و منافع خویش را تامین کند ، بنابراین ما باید همچنان به این کشور و به خصوص رئیس جمهورش بی اعتماد باشیم.

برنامه " سرباز وطن " با موضوع آثار شهادت سردار سلیمانی بر رفتار و سیاست خارجی ایران با حضور محسن پاک آیین ، کارشناس سیاسی و روابط بین الملل ، دیپلمات اسبق وزارت امور خارجه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محسن پاک آیین در آغاز به تشریح ابعاد مختلف ترور پرداخت و عنوان کرد : مصداق اصلی تروریسم دولتی در جهان فعلی رژیم صهیونیستی و امریکاست. همچنین ترور سپهبد سلیمانی نیز از نمونه های بارز نقض حقوق بشر است.

وی با تاکید بر حق مذاکره با کشورهای دنیا در جهت تامین منافع ، اظهار کرد : به جز امریکا و رژیم صهیونیستی که به رسمیت نمی شناسیم ، با دنیا و حتی کشورهایی که با آنها اختلاف نظر وجود دارد نیز حق ارتباط داریم و این موضوع با مقاومت منافاتی ندارد ، یعنی برای تامین امنیت کشور خود باید تدابیر امنیتی را اتخاذ کنیم.

این کارشناس سیاسی افزود : ما همواره به دنبال عامل ناامنی در منطقه هستیم و شهید سلیمانی نیز به خوبی می دانستند که این عامل، آمریکاست. درواقع امریکا امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه را تامین می کند و برای این هدف همیشه به دنبال جنگ و تفرق میان کشورهای اسلامی در منطقه است.

پاک آیین ادامه داد : سردار سلیمانی جز در عرصه جنگ و نبرد که بزرگ ترین فرمانده ضد تروریستی جهان بودند ، صاحب نظر نیز بودند . در همین راستا این شهید بزرگ نظریه ای با عنوان تامین امنیت منطقه ای دارند ، به این معنا که اگر میخواهیم ایران امن باشد باید عراق و سوریه نیز امنیت داشته باشند ، به همین دلیل محور مقاومت در منطقه تشکیل شد.

وی در بخش دیگری از برنامه سرباز وطن رادیو گفت و گو به بیانیه گام دوم رهبری اشاره کرد و گفت : ما باید از تجربیات چهل سال نخست انقلاب استفاده کنیم تا گام دوم به سوی تمدن نوین اسلامی حرکت کند.

دیپلمات اسبق وزارت امور خارجه اضافه کرد : بر اساس تجربه سال های گذشته ، غرب با ما روراست نبوده است و در جریان تنش های داخلی و جنگ تحمیلی به دشمن یاری رسانده اند.لذا ما نباید به این کشورها اعتماد کنیم. بر اساس راهبرد شهید سلیمانی ، باید با کشورهای غرب آسیا و دوستانی که با ما همسو هستند و در زمان فشار ، از ایران حمایت کرده اند ، اعتماد کنیم.

پاک آیین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شرایط روابط میان ایران و امریکا به روال قبل باز خواهد گشت ، بیان کرد : قطعا شهادت سردار سلیمانی یک اتفاق مقطعی و زود گذر نیست و آثار بسیار عمیقی برای ایجاد نظم جدیدی در جهان خواهد داشت . نه فقط در عرصه نظامی بلکه در عرصه های غیرنظامی هم به این اصل خواهیم رسید.
وی تاکید کرد : آمریکا دشمن ماست و به هیچ عنوان موضوع اعتماد مطرح نیست ، از این رو هیچ گونه ارتباط و اعتماد به امریکا نخواهیم داشت.

این کارشناس روابط بین الملل در خصوص رویکرد تعاملی با امریکا پس از شهادت سردار سلیمانی گفت : ترامپ می خواهد بدون دادن هیچ امتیازی با برخی از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران ارتباط برقرار کند. از این رو با روش های مختلف مانند تحریم در پی افزایش فشار بر ایران است . بنابراین مذاکره برای امریکا سراسر نفع است و برای ایران هیچ سودی نخواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • دختر مسیحی به عشق حاج قاسم مسلمان شد

  • امریکا بداند هر توطئه ای علیه جمهوری اسلامی طراحی کند؛ با قدرت جلویش گرفته می شود!

  • محبوبیت سردار سلیمانی نشان دهنده مشروعیت نظام در حوزه امنیتی است

  • حضور سردار سلیمانی در منطقه؛ بسترساز دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی

  • راهیان نور بهترین بستر برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس است

  • سردار سلیمانی در دنیا اسوه و نماد ایستادگی است +صوت

  • حضور مقتدی صدر در کنار رهبری و سردارسلیمانی پیامی قوی به دنیا داد

  • اقدام متقابل ایران در برابر جنایت آمریکا چه خواهد بود؟

  • مردم، رسانه های بیگانه را در تخطئه سپاه، همراهی نکردند

  • رسانه های فارسی زبان کمپین «نه به انتخابات» را راه اندازی کرده اند