افق های نو شنبه تا جمعه از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

افق هاي نو

در گفتگو با سیامك باقری؛ کدام کشور حاضر به از بین رفتن حُریت خود زیر پای نظام سلطه است؟

عضو هیئت علمی پژوهشگاه امام صادق«ع» حریت را مسیر امری باطنی و فطری دانست و گفت:هیچ کشوری حاضر به له شدن حریت خود زیر پای سایر نظام ها نیست.

1398/11/16
|
15:30

سیامک باقری ، با حضور در برنامه« افق های نو» ضمن بازخوانی بیانیه گام دوم در سالگرد انتشار این بیانیه همزمان با آغاز چله دوم انقلاب اسلامی و با اشاره به مفهوم استقلال در ایران و جهان اظهار کرد : کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین در گذشته، قصد داشتند کشور خود را از حضور بیگانگان پاکسازی کنند ؛به عبارت دیگر استقلال به معنای ترد بیگانگان معنا می یافت.

وی افزود: مبارزات ضد استعماری بعدها به جایی رسید که اکثرکشورها بر استقلال خود توفیق، یافتند و به عنوان اعضای سازمان ملل گرد هم آمدند.

باقری بابیان اینکه با وجود این گردهمایی استعمار ازدرون کشورها رخت برنبست ،افزود : استعمار گرچه بصورت حضوری خود را درکشورها توجیه نمی کرد، اما تلاش کرد دولت های دست نشانده را در کشورهای مبدأ پایه گذاری کند. این کشورها استقلالی ظاهری داشتند اما درعمل به غرب و قدرت ها وابسته بودند.

این کارشناس مسائل سیاسی بااشاره به اینکه این کشورها از درون استقلال یافتند اما ازبیرون نتوانستند به استقلال برسند، ادامه داد : دخالت قدرت ها در این بین از نوع اشغال سیاسی بود و مبارزات سیاسی با هویت اقتصادی توسط ملت ها علیه استعمار نوین صورت گرفت.

وی بابیان این مطلب افزود: انقلاب اسلامی علیه چنین وابستگی هایی به پا خاست . این انقلاب خیزشی علیه وابستگی همه جانبه به کشورها بود و لذا ملت ها استقلال دوم خود را نیز بدست آوردند. به رغم اینکه گفته می شود حق تعیین سرنوشت در منشور ملل متحد درج شده، اما در عمل همچنان شاهد دخالت قدرت ها هستیم . در برهه های مختلف سیاست های یک جانبه گرایانه قدرت ها را می بینیم که استقلال کشورها را نقض می کنند.

باقری با اشاره به اینکه کشورها امروزه از قدرت سخت برای نفوذ بهره نمی گیرند ، اظهار کرد: قدرت ساختاری یا نهادی امروزه از طریق نهادسازی در چارچوب نظام سلطه در کشورها نفوذ می یابد. این نهادسازی ممکن است در راستای عدم تبعیض علیه زنان شکل گیرد. این عنوان شکیل و زیباست اما فرهنگ و سیاستی خاص را به کشور مورد نظرتزریق می کند.

وی در این راستا حقوق بشر را موجب یکسان سازی فرهنگی دانست و افزود: کما اینکه قانون 2030 نیز یکی از همین موارد است؛ بدین ترتیب ، که اعمال قدرت نرم علیه کشورها را پیاده سازی می کند تا فرهنگ کشورهای غربی در سایر کشورها نفوذ یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه کشورهای غربی و خاصه آمریکا در پایان دو قطبی خود را تنها ابرقدرت جهان دیدند،ادامه داد : در این میان پیمان نامه هایی نظیر ان پی تی تبعیض هایی را میان ابرقدرت و سایر کشورها پدید می آورد. همچنین کنوانسیون های جدیدی ایجادشد حوزه فرهنگ را نشانه گرفت چراکه تصور می شد اگر فرهنگ کشوری در مشت غرب قرار گیرد،وابستگی های دیگر را نیز خدشه دار می کند.

باقری در بخشی دیگر از سخنان خود در این برنامه رادیویی اظهار کرد : وقتی امریکایی ها به بهانه 11 سپتامبر واردمنطقه غرب آسیا شدند، قصد داشتند هنجارهای منطقه ای را از جمله هنجارهای اسلامی نظیر جهاد و مبارزه تغییر دهند. این مفاهیم باید در برنامه های آموزشی تغییر می کرد.

وی افزود: کشورهایی نظیر عربستان که سیستمی استبدادی دارند، باید مدیریت شوند. لذا امریکا با ایجاد فضای باز فرهنگی به نوعی تغییرات جدیدی ایجاد می کند که جنبش آن ها تحمیلی است.

وی در خصوص استقلال سیاست خارجی کشورها گفت : رهبری استقلال را به معنای آزادی در مقیاس یک ملت تعریف می کنند؛ چنین فردی قادر به تصمیم گیری است اما آزادی در مقیاس ملت منجر می شود این ملت متکی به خود بوده و مانعی برای پبشرفت پیش رو متصور نباشد.

استاد دانشگاه گفت: این روند به حریت می انجامد که برای کشورها و دولت ها نیز صادق است. این مسیر امری باطنی و فطری است و هیچ کشوری حاضر به له شدن حریت خود زیر پای سایر نظام ها نیست.

دسترسی سریع
افق های نو