صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا جمعه از ساعت 22:00 به مدت 30 دقیقه

محمدرضا لطفی گفت: من یاد گرفته ام که به مخاطب باج ندهم.

کارگردان فیلم تعارض که در بخش« نگاه نو» سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد در مصاحبه با برنامه« نگاه نقره ای» که از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد ، در مورد علت تغییر نام این فیلم از« ریست» به «تعارض» گفت: با توجه به اینکه ریست یک کلمه لاتین بود، شورای پروانه نمایش تاکید کرد که نباید نام فیلم، خارجی باشد در همین چارچوب نام فیلم به تعارض تغییر پیدا کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی ایده ساخت این فیلم به ذهنش رسید، خاطرنشان کرد: من چند سالی بود که به این موضوع فکر می کردم که جالب خواهد بود که یک فیلم از دریچه دوربین های مدار بسته برای مخاطب روایت شود، بر اساس این فرم به پیش رفتم و کم کم ایده هایی به ذهنم رسید و بر اساس این ایده ها و فرم این فیلم را تهیه کردم .

وی با بیان اینکه من به موضوعاتی چون متافیزیک، مولانا ،فلسفه و جهان موازی علاقه مند هستم و این مسائل در تهیه طرح فیلم موثر بودند: ادامه داد این فیلم دارای سه قصه مختلف در هم تنیده است ، در مورد ایده این فیلم یک سال تحقیق کردم و دو سال نگارش آن به طول کشید.

لطفی در مورد بازی « رضا بهبودی» در فیلم تعارض نیز گفت: آقای بهبودی، اولین کسی بود که در این پروژه به ما ملحق شد در این فیلم می خواستم فردی میانسال را به تصویر بکشم در همین چارچوب با آقای بهبودی تماس گرفتم و پس از مطرح کردن ایده و طرح، ایشان با این پروژه همراه شدند.

این کارگردان سینما، در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند مخاطب عام احتمالاً نتواند با این فیلم ارتباط برقرار کند ،با بیان اینکه ما با دو نوع سینمای« پیشرو» و «پیرو» مواجه هستیم و با ارائه توضیحاتی در مورد این دو نوع سینما گفت:من یاد گرفته ام که به مخاطب باج ندهم . وظیفه ما این است که سطح سلیقه و ذائقه مردم را در سینما بالا ببریم تا آن ها فیلم های متفاوت را نیز دوست داشته باشند .

لطفی در بخش پایانی صحبت‌های خود مدعی شد: ما در دوره ای زندگی می کنیم که به نظرم مبتذل ترین برهه فرهنگی صد و پنجاه سال اخیر است ما به جایی رسیده ایم که اگر یک زمانی فیلم «اجاره نشین ها » فیلم پرفروش سال سینمای ایران بود ،اکنون «هزارپا» فیلم پرفروش سال سینمای کشور می‌شود.

مرتبط با این خبر

  • جشنواره کودک به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود

  • تعداد کارگردان های فیلم اولی در کشور بسیار افزایش پیدا کرده است

  • "متری شش و نیم" شاید از جشنواره حذف شود

  • حذف فرش قرمز صدای عکاسان را درآورد

  • موسیقی عنصری فرهنگ ساز است

  • جشنواره تئاتر فتح خرمشهر یک ظرفیت بومی است

  • فقدان قهرمان در فیلم‌ها نگران کننده است

  • سینماگران باید از سواد رسانه ای خوبی برخوردار باشند

  • جدایی جشنواره جهانی از ملی به نفع بازار سینمای ایران است

  • دلیل عدم توفیق جشنواره های ایرانی نداشتن هدف وسیاست گذاری است