بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

باقری مطرح كرد: احیای صنایع دستی موجب اشتغالزایی شده است

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: با احیای صنایع دستی و حمایت از تولیدکنندگان، امروز 30 رشته صنایع دستی در این استان برای هنرمندان اشتغالزایی ایجاد کرده است.

1396/11/05
|
09:06

محمود باقری، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، در برنامه دوباره ایران رادیو گفت و گو در خصوص توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی در حوزه صنایع دستی اظهار کرد: در این استان چند محور اصلی آموزش، تولید و بازاریابی و حمایت از تولیدکنندگان را شروع کرده ایم که آموزش مقدماتی را در سطح 180 روستای استان را در سال های گذشته به اتمام رسانده و اکنون در حال تکمیل آموزش باقی مانده روستاها هستیم.

وی افزود: در بحث تولید به ویژه تولید کارگاهی و انفرادی برنامه های خوبی را انجام داده ایم و در این راستا هفت هزار هنرمند را شناسایی کرده و توانستیم برای آنها کارت شناسایی صادر کنیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در خصوص بحث بازاریابی و فروش با ایجاد بازارچه های دائمی و موقت در طول سال تلاش کردیم که به این افراد در جهت ایجاد اشتغالزایی نیز کمک بکنیم.

باقری گفت: با توجه به اینکه صنایع دستی در استان کهگیلویه و بویراحمد هم راستا و در کنار مردم رشد پیدا کرده است، در بعضی حوزه ها نسبت به استان های دیگربرخی صنایع ما در حال فراموشی بود که با احیای اینها و حمایت از تولیدکنندگان فضایی را ایجاد کردیم که امروز 30 رشته صنایع دستی در این استان هنرمندان خوبی را به خودش مشغول کرده که در حال فعالیت هستند.

وی بیان کرد: بخشی از این 30 رشته صنایع دستی مانند گلیم، جاجیم و گجمه اصالت دیرینه کهگیلویه و بویراحمدی دارند، اما بعضی دیگر برگرفته از استان های دیگر است به عنوان مثال ما در حال حاضر در حوزه سفال نیز تولیداتی داریم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: ما تلاش کردیم تولیدات صنایع دستی را به شکل کاربردی پیش ببریم به عنوان مثال از گلیم و چرم در کنار یکدیگر استفاده کرده تا با تولید یک محصول نو در طراحی نیز کارهای جدید انجام دهیم.

باقری در خصوص درآمد زایی از حوزه صنایع دستی در سطح استان تصریح کرد: با ایجاد بازارچه های دائمی و موقت سعی در افزایش فروش داشته ایم، اما در این بین مشکل عمده ما عدم صادرات است اگرچه این امر از استان ما صورت می گیرد اما از طریق واسطه هاست و نه صادرکنندگان استانی.

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب