بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب، بي نقاب

نگاهی به فرایندهای قضایی در ایران؛ تشکیل دادگاه های تخصصی بعد از حضور رئیسی قوت گرفت

یک حقوقدان گفت: رسیدگی بهتر به تعداد بالای پرونده نیازمند ایجاد دادگاه ها و مجتمع های تخصصی است که در زمان ریاست حجت الاسلام رئیسی قوت و سرعت بیشتری یافته است.

1399/02/23
|
11:01

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ دکتر سید صابر شیخ الاسلامی با حضور در برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع حقوق بشر در نظام دادرسی کیفری ایران گفت : همه کشورها و حکومت ها برای برقراری نظم و اداره کشور ، مقرراتی را وضع و چارچوب هایی را تعیین می کنند تا همه هموطنان زندگی خوبی داشته باشند .

وی با بیان اینکه فاصله میان حقوق و اخلاق ضمانت اجراست ، اظهار کرد : اخلاق یک موضوع درونی است و ضمانت اجرایی آن اخلاقی است اما زمانی که از حقوق صحبت می کنیم ، ضمانت اجرایی بیرونی مطرح است یعنی اگر کسی مقررات کیفری را نقض کند باید به صورت کیفری مجازات شود .

مدرس دانشگاه تاکید کرد : حقوق بشر در نظام بین الملل در برخی از موارد با الزامات عرفی و اخلاقی جامعه ما تطبیق ندارد ، از این رو طبیعی است که آنها را نپذیریم . آزادی بیان ، دین و انتخاب شغل و ...از این موارد هستند .

به عقیده شیخ الاسلامی بیش از 95 درصد استانداردها و اصول در دادرسی های کیفری ایران با جامعه بین المللی همخوانی دارد و 5 درصد اختلاف ، ناشی از تفاوت فرهنگ هاست.

وی مقوله " دادرسی عادلانه " را تشریح و اظهار کرد : در این دادرسی همه اصحاب رسیدگی اعم از شاکی ، متهم و حتی شهود ، وکیل ، دیگر افراد دخیل و خانواده آنها از حقوقی که به موجب قانون برای آن ها در نظر گرفته شده ، بهره مند می شوند . البته این قانون باید بر اساس استانداردهایی باشد که بشر در طول تاریخ به آنها رسیده است.

این پژوهشگر گفت : بیشترین میزان آسیب شهروندان یک کشور از نظام دادرسی مربوط به بخش کیفری است چرا که در این نوع دادرسی ، احضار ، بازداشت ، جلب و در نهایت محکومیت های کیفری وجود دارد ، به عبارت دیگر در این دادرسی با جان ، مال ، ابرو و آزادی های شخصی افراد مواجه هستیم .

شیخ الاسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در مرحله دادسرا امکان سکوت برای شهروندان و انتظار برای وکیل وجود دارد ، گفت : قانون گذار صراحتا اعلام می کند متهم می تواند در مقابل سوالی که از او می شود سکوت کند .

وی با اشاره به حجم بالای پرونده های قضایی ، اظهار کرد : تعداد ارجاعی در برخی از شعب دادگستری به بیش از 200 عدد در ماه می رسد . رسیدگی بهتر به این تعداد پرونده نیازمند ایجاد دادگاه ها و مجتمع های تخصصی است که در زمان ریاست حجت الاسلام رئیسی قوت و سرعت بیشتری یافته است.

این استاد دانشگاه در پایان برنامه " بی قاب بی نقاب " رادیو گفت و گو تاکید کرد : مردم باید دستگاه قضایی را دوست و برادر خود بدانند و با صبر و تحمل فردی که وظیفه بزرگ دادرسی و احقاق حق را بر عهده دارد یاری گری کنند و اطمینان داشته باشند که قانون ، حقوق آنها را ضایع نخواهد کرد .

دسترسی سریع
بی قاب، بی نقاب