بی قاب، بی نقاب هر روز از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بي قاب بي نقاب

در برنامه مناظره مطرح شد: زیرساخت های لازم برای محقق شدن دستورالعمل واردات پوشاک آماده نیست

یکی از واردکنندگان پوشاک به کشور با اشاره به ملحق شدن به دستورالعمل واردات حوزه پوشاک، گفت: مجمع واردکنندگان از این دستورالعمل استقبال می کند، اما به دلیل اینکه زیرساخت ها آماده نیست، امکان اجرای صحیح آن وجود ندارد.

1396/03/03
|
15:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت وگو با موضوع تولید پوشاک داخلی با برند خارجی؛ آری یا خیر و با حضور مهندس محمد جواد مختاری نماینده یکی از واردکنندگان پوشاک به کشور، گلنار نصرالهی مشاور وزیر صنعت در حوزه پوشاک و دکتر منصور تیره گر فعال و تولید کننده برند پوشاک در کشور و عضو مرکز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاک به روی آنتن رفت.

مهندس محمد جواد مختاری با اشاره به نگاه منفی جامعه به واردات گفت: در جامعه خیلی سخت واردات قانونمند را از واردات غیر قانونی تمیز می دهیم در حالیکه مشکل اصلی کشور در حوزه پوشاک واردات غیر رسمی است.

وی خاطرنشان کرد: دستورالعمل هایی که تاکنون صادر شده، از نظر کارشناسی استفاده نشده است و بیشتر از اینکه این دستورالعمل ها با هدف جلوگیری از قاچاق باشد، بیشتر باعث قاچاق می شود.

نماینده یکی از واردکنندگان پوشاک به کشور درباره علل افزایش قاچاق به دستورالعمل های دولتی اشاره کرد و اظهار داشت: این دستورالعمل ها واردکننده هایی که از مبادی قانون جنس وارد می کنند را محدودتر می کند و این در حالی است که ورود غیر قانونی یا قاچاق اصلاح نشده است.

وی با اشاره به ملحق شدن به دستورالعمل واردات حوزه پوشاک، عنوان داشت: مجمع واردکنندگان از این دستورالعمل استقبال می کنند و روی این موضوع اتفاق نظر دارند اما به دلیل اینکه زیرساخت های این دستورالعمل هنوز آماده نیست، امکان اجرای صحیح آن وجود ندارد.

مختاری ادامه داد: در رابطه با این دستورالعمل دو مشکل داریم؛ نخستین مشکل این است که هنوز راه های ورود قاچاق بسیار زیاد است. دومین مشکل این است که در بندی، از واردکنندگان خواسته است، درصدی از فروش خود را به تولید اختصاص دهند که این زمان بر است زیرا موانع تولید بسیار زیاد است.

در ادامه گلنار نصرالهی با اشاره به اینکه هیچ کشوری در دنیا، بازارش را به طور مطلق در اختیار واردکنندگان نمی گذارد، اظهار داشت: یکی از مواردی که در دستورالعمل دیده شده است، جلوگیری از ورود زیاد محصولات پوشاک است.

وی افزود: یکی از مواردی که در دستورالعمل مورد توجه قرار گرفته، فروش و انتقال تکنولوژی از کشورهای توسعه یافته است. در واقع آنها ماشین آلات را در اختیار ما قرار خواهند داد. البته گرفتن دانش فنی مقداری سخت است که در حوزه هایتک توانسته ایم این کار را انجام دهیم و به طور حتم حوزه پوشاک به شکل قابل توجهی در حوزه هایتک قرار ندارد که بگوییم در داخل کشور نمی توانیم پیشرفت داشته باشیم.

مشاور وزیر صنعت در حوزه پوشاک درباره تاثیرات این دستورالعمل نیز اظهار داشت: در گام نخست می خواهیم واردات غیر رسمی را به سمت واردات رسمی ببریم. سهم تولیدات داخلی از بازار را اضافه کنیم و بتوانیم از بخشی از دانش های فنی و نرم افزاری در تولید پوشاک استفاده کنیم.

وی اشاره کرد: با واردکنندگان و تولیدکنندگان جلساتی را داشته ایم و این دستورالعمل حاصل فکر جمعی است و مطمئنا در این حوزه شاهد پیشرفت خواهیم بود.
در ادامه دکتر منصور تیره گر ضمن مثبت دانستن تعلق 20 درصد از سهم واردات به تولیدکنندگان، عنوان داشت: اینکه تولیدکننده بتواند خودش را با این مسیر همگام بسازد، اهمیت دارد. حتی اگر بتوانیم واردات را ضابطه مند کنیم، برای تولید و افزایش توان فنی کار خاصی نکرده ایم.

عضو مرکز پژوهش های اتحادیه صنف پوشاک ادامه داد: یکی از مشکلات حوزه پوشاک سود بالای تسهیلات است که برای آن کاری نکرده ایم. وقتی مسئله رقابت پیش می آید باید تمام عوامل این صنعت هم قابل رقابت باشد. وقتی یک برندی وارد کشور می شود تا تولیدات را انجام دهد، می تواند اختلاف 5 درصدی را تحمل کند اما سود تسهیلات به حدی بالا است که این امکان اساسا وجود ندارد.

این فعال و تولید کننده برند پوشاک در کشور به مسئله مدسازی نیز اشاره کرد و بیان داشت: مد سازی یکی از مباحث مهم در صنعت پوشاک است که برای این مسئله نیز کار خاصی انجام نداده ایم. همچنین برای تهیه مواد اولیه نیاز به تسهیل کردن است اما این کار را هم انجام نداده ایم. معتقدم ابتدا باید موانع تولید را برطرف می کردیم و بعد قوانین و دستورالعمل های واردات را برای کمک به تولید لحاظ می کردیم.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
بی قاب بی نقاب