صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نوروز99 از ساعت 17:00 به مدت 110 دقیقه

حجت الاسلام و المسلمین آقابابا بیان کرد: علم دین می گوید اگر شما صله رحم انجام دهید و یکسال پیاده راه بروی می ارزد تا صله رحم را انجام دهید. اما اگر کسی در این شرایط بخواهد صله رحم انجام دهد، خلاف شرع است و الان جایز نیست.

برنامه «بدون انقضاء» رادیو گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین آقابابا کارشناس مذهبی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام و المسلمین آقابابا با اشاره به اینکه برخورداری افراد از علم دین با فهم دین متفاوت است، تصریح کرد: بعضی ها علم دین دارند اما فهم دین را ندارند. یکی از علما می فرمودند به دیدن والدین سه شهید رفتم. هنگام نماز وقتی خواستم بروم وضو بگیرم آن ها با عذرخواهی از قدیمی بودن خانه راه را نشان دادند که باید به زیرزمین می رفتم. بعد از گرفتن وضو مشاهده کردم پدر پیر این شهدا با ذوق و شوق با پایین آمد و حوله برایم آورد. به او گفتم پدر مستحب است که وضو خشک نشود لازم نیست.

وی افزود: آن پیرمرد به من نگاهی کرد و گفت حاج آقا برایت خیلی متاسفم! دلیلش را پرسیدم و او گفت اگر من را ضایع نمی کردی ثوابش بیشتر بود تا اینکه بخواهی آب وضو روی صورت و دستت باشد. من با چه زحمتی از پله ها پایین آمدم تا به شما خدمتی کرده باشم.

این کارشناسی مذهبی اظهار کرد: این عالم می گفت همانجا عمامه ام را در آوردم و روی یکی از این پله ها نشستم و گریه کردم. فهمیدم که من علم دین دارم ولی فهم دین را ندارم.

وی در ادامه به تبیین این جمله با شرایط کنونی کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر شرایط به گونه ای است که نباید نماز جمعه برگزار شود. فهم دین در اینجا به کمک ما می آید و می گوید درست است که دین می گوید باید نماز جمعه را بخوانیم اما فهم دین می گوید عیبی ندارد و تعطیلش کنید. دین می گوید رفتن به زیارت امام رضا (ع) با عث می شود تا بهشت بر شما واجب شود اما فهم دین می گوید اگر جانتان به خطرافتاد همین زیارت را اگر بروید حرام است.

آقابابا با اشاره به فعالیت موثر رسانه در خصوص ویروس کرونا گفت: اگر رسانه ما که اینقدر در رابطه با کرونا صحبت می کند در رابط با نماز و حجاب و مال حرام تبلیغ می کرد وضعیت مان خیلی بهتر از این بود.

وی اظهار کرد: پزشکان می گویند سرعت انتقال این ویروس آنقدر زیاد است که خود شخصی که ناقل است شاید خودش دچار مرگ نشود و دفعش کند اما احتمال دارد که جان دیگران را به خطر بیندازند. اما عده ای که فهم دین را ندارند می آیند درب حرم امام رضا (ع) را می شکنند و حکم می کنند که ما باید به زیارت برویم. می توان در خانه نشست و به امام رضا (ع) سلام داد و در این شرایط ثوابش بیشتر است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به واقعه کربلا عنوان کرد: متاسفانه دشمنان امام حسین (ع) در کربلا علم دین داشتند اما فهم دین نداشتند.

وی تاکید کرد: علم دین می گوید اگر شما صله رحم انجام دهید و به دیدن خواهر و برادرت می خواهی بروی، یکسال پیاده راه بروی می ارزد تا صله رحم را انجام دهید. اما اگر کسی در این شرایط بخواهد صله رحم انجام دهد، خلاف شرع است و الان جایز نیست.

آقا بابا در خصوص تفاوت علم با فهم دین مثال دیگری زد و گفت: وقتی از طلبه ای خطایی سر می زند همه طلاب را با یک چشم می بینند در حالی که اینطور نباید برداشت شود و این به معنای این نیست که همه طلاب بد هستند.

وی در خاتمه اظهار کرد: با وقوع کرونا تمامی علما، مراجع و حتی رهبر بزرگوارمان حرف پزشکان را گوش دادند چون دین می گوید که باید با علم جلو بروید اما مردم هم باید سخن پزشکان دین را گوش کنند. همان طوری که همه مساجد، زیارتگاه ها، منبرها، درس های حوزه تعطیل شد حالا وقتی مرجعی مطرح می کند که معامله ای ربوی است، مردم و مسئولین هم بگویند چشم.

مرتبط با این خبر

  • خانواده های امروزی فقط به دنبال کسب درآمد هستند

  • کارکردهای عاطفی خانواده کم رنگ شده اند

  • رسانه تنها بهانه ارتباط در خانواده است

  • خانواده سالم تضمین کننده جامعه سالم است

  • خانواده خوب باعث پیشرفت جامعه می شود

  • رسانه ملی باید راه ازدواج آسان را به مردم نشان دهد

  • مشاوره قبل از ازدواج امری ضروری است

  • جزئیات طرح"آموزش سلامت یاری خانواده ها"

  • تربیت 8 هزار نیروی متخصص برای آموزش خانواده در مدارس

  • خانواده مدرن بیش از سنتی در معرض از هم پاشیدگی است