صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نوروز99 از ساعت 17:00 به مدت 110 دقیقه

عنایت الله رحیمی با اشاره به اینکه از نظر ابتلا به بیماری کرونا استان فارس نسبت به جمعیت استان بیست و چهارم است، بیان کرد: البته این دو هفته جزو پیک ما محسوب می شود و این آمار افزایش می یابد.

برنامه «بدون انقضاء» رادیو گفت و گو با دکتر عنایت الله رحیمی استاندار استان فارس به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عنایت الله رحیمی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با ویروس کرونا در استان فارس گفت: از ابتدای این رخداد ما تلاش ها و پیشگیری های لازم را انجام داده ایم و در حال حاضر هم پیشگیری و هم درمان را در دستور کار قرار داده ایم.

وی اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از شهروندان ما دچار بیماری کرونا شده اند. تا کنون حدود 16 نفر در اثر این بیماری فوت کردند و 164 نفر بهبود پیدا کردند. در کل 525 نفر تعداد کیس مثبت مان است.
وی با اشاره به اینکه از نظر ابتلا به بیماری کرونا استان فارس نسبت به جمعیت استان بیست و چهارم است، بیان کرد: البته این دو هفته جزو پیک ما محسوب می شود و این آمار افزایش می یابد.
استاندار فارس گفت: در ابتدا آزمایشگاه ها و کیت ها محدود بوده اما اکنون بیش از 7 آزمایشگاه با کیت های لازم را آورده ایم و در حال انجام فعالیت هستند.

رحیمی متذکر شد: با همکاری که مردم دارند و از خانه هایشان بیرون نمی آیند و مسافران نوروزی که رعایت می کنند و به استان فارس سفر نمی کنند سریع تر می توانیم بر این ویروس فائق شویم.

وی در ادامه با اشاره به شعار سال که توسط مقام معظم رهبری سال «جهش تولید» نامگذاری شده است، خاطر نشان کرد: ما هم در این زمینه اقداماتی را حتما در دستور کار قرار خواهیم داد. با توجه به اینکه سال گذشته سال رونق تولید بود و معظم له موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کرده بودند بر همین مبنا کارگروه هایی در استان ها از جمله کارگروه تسهیل رفع موانع تولید و همچنین مجموعه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شکل گرفت.

استاندار فارس در رابطه با اقدامات انجام شده در سال 1398 به منظور افزایش و رونق تولید اظهار کرد: در سال گذشته تلاش کردیم تعدادی از صنایع مادر و پایه را در استان مان پی ریزی کنیم و امسال به بهره برداری می رسد و تولید جدیدی را خواهیم داشت. همچنین در زمینه کشاورزی و توریسم و توریسم درمانی هم برنامه هایی را داریم تا بتوانیم ارزش افزوده و ثروت افزایی را در استانمان افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه استان فارس ما از نظر تولید محصولات کشاورزی استان دوم در کشور است، گفت: در زمینه کشاورزی ما کشت گلخانه ای را توسعه دادیم. در گذشته در طول تاریخ 450 هکتار کشت گلخانه ای در استان فارس داشتیم و در سال 1398 هدفگذاری کردیم تا 600 هکتار دیگر اضافه کنیم. مقدمات کار فراهم شده و رو به اتمام است و در سال آینده مزارع و این کارگاه ها به نتیجه و بهره برداری خواهد رسید.

رحیمی ادامه داد: زنجیره های تولید در بعد کشاورزی و صنایع غذایی و گیاهان دارویی در دستور کارمان هست و تفاهم نامه های خوبی را با بنیاد جانبازان، کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) تهیه و تدوین کردیم و با سفر رئیس جمهور به استان فارس انجام خواهد شد.

وی با اشاره به احداث کارخانه تولید کاغذ بیان کرد: این کارخانه تولید کاغذ از کاغذهای باطله و پودر سنگ و کلسیم است که در دستور کارمان قرار داده شده است.

استاندار فارس در زمینه اقدامات انجام شده در صنایع پایه بیان کرد: در گذشته استان فارس چند صنعت مثل پتروشیمی و سیمان و پالایشگاه را داشته است و بعد از انقلاب تلاش های خیلی زیادی شد به ویژه در دولت تدبیر و امید ما صنایع قابل ذکری را آماده کردیم که باعث جهش تولید خواهد شد و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله صنایع آلومینیوم جنوب که کشور را به عنون تولید کننده اول شمش آلومینیوم در خاورمیانه مطرح خواهد کرد و در همین ایام نزدیک آینده افتتاح خواهد شد.

وی افزود: ما کارخانه اتان گیری از گاز را با بیش از 8 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری احداث کرده ایم که قرار است بعد از رفع بیماری کرونا افتتاح شود و خوراک اولیه پتروشیمی ها را تشکیل می دهد و زنجیره تولید و ارزش افزایی برای مواد زیرزمینی ما دارد.

رحیمی اظهار کرد: همچنین تولید کربنات سدیم را داریم که مواد اولیه اش از منابع کوه های نمکی تهیه می شود. این محصول نیز با بیش از 1950 میلیارد تومان سرمایه گذاری به بازار عرضه می شود.

وی با اشاره به تکمیل فازهای مختلف کارخانه فولاد گفت: در آینده نزدیک با سرمایه گذاری بیش از 1900 میلیارد تومان کارخانه فولاد پاسارگاد راه اندازی می شود که با ارزش افزوده بالایی شمش های فولادی را تولید خواهد کرد.

استاندار فارس همچنین مطرح کرد: در سال آینده کارخانه سیمان خاکستری نی ریز که تولید آزمایشی اش شروع شده، در همین ایام به تولید خواهد رسید.

وی با اظهار به اینکه حدود 160 شرکت دانش بنیان در استان فارس فعال هستند، گفت: بزرگترین کارخانه نوآوری کشور را با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری در آینده نزدیک به بهره برداری خواهیم رساند که سومین کارخانه نوآوری و بزرگترین کارخانه نوآوری کشور خواهد بود.

مرتبط با این خبر

  • رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ، مصداق وضعیت فورس ماژور است

  • بررسی فلسفه امید در روزهای کرونایی

  • موج افزایشی کرونا در دو هفته آینده/ هیچ شهری قرنطینه نخواهد شد

  • خفاش، پنگولین یا دست‌کاری ژنتیکی؟

  • فروش نفت ایران به چین کاهش یافت

  • افت شدید تولیدات در 65 درصد صنایع و کسب و کارها

  • مصرف آجیل و خشکبار افزایش یافت

  • فروش رستوران ها به زیر 30 درصد کاهش یافت

  • بیماران کرونایی ظرف 24 ساعت بیمه سلامت می شوند

  • ضرورت اختصاص 80 درصد از یک میلیارد یورو صندوق توسعه ملی به بهداشت و درمان