بدون انقضاء پنجشنبه و جمعه از ساعت 13:30 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون انقضاء

یك روانشناس مطرح كرد: بروز و ظهور هیجانات منفی و احساسات راهی برای داشتن حال خوب است

شریف یزدی گفت: اگر بتوانیم هیجانات منفی و احساساتمان را بروز و ظهور دهیم از شدت اثر هیجان کاسته می شود و حال ما بهتر خواهد شد.

1399/01/10
|
12:31

برنامه «بدون انقضاء» رادیو و گفت و گو با دکتر شریف یزدی روانشناس به صورت تلفنی گفتگو کرد.

شریف یزدی خودخوری را از عوامل حال بد در انسان ها دانست و گفت: یکی از دلایل مهمی که معمولا باعث می شود حال ما بد شود خودخوری کردن است. به این معنی که هیجانات و احساساتمان را درون خودمان می ریزیم و آن ها را بروز و ظهور نمی دهیم.

وی افزود: این هیجانات و احساساتی که اجازه بروزشان را ندادیم روی هم تلمبار می شوند و بعد از مدتی یادمان می رود که چرا حالمان بد است و فقط آن حال بد برایمان می ماند.

این روانشناس در خصوص راهکارهای رفع خودخوری گفت: در مرحله اول باید تا جایی که ممکن است به صورت کنترل شده و به شکلی که نه برای ما و نه برای دیگران ضرر و زیانی در پی نداشته باشد بتوانیم هیجانات منفی و احساساتمان را بروز و ظهور دهیم که یکی از راه های مناسب آن داشتن یک منظومه عاطفی است.

وی تصریح کرد: معمولا اقوام، وابستگان، دوستان و آشنایان در منظومه عاطفی ما جای می گیرند و ما می توانیم با اینها گفت و گو کنیم، درد و دل کنیم، صحبت کنیم. به میزانی که ما می توانیم از هیجانات منفی درونی مان با دیگران صحبت کنیم از شدت اثر هیجان کاسته می شود و حال ما بهتر خواهد شد.

دسترسی سریع
بدون انقضاء