شو پنجره بگشا هر روز از ساعت 10:00 به مدت 110 دقیقه

رادیو گفت و گو

شو پنجره بگشا

معاون امور اقتصادی استانداری تهران: آغاز جهش در تولید واحدهای تولید در اواخر سال 1398

محمد امامی امین گفت: بسیاری از واحدهای تولید ما در اواخر سال گذشته به استقبال شعار سال مقام معظم رهبری رفتند و جهش در تولید داشتند.

1399/01/02
|
12:54

برنامه «شو پنجره بگشا» رادیو گفت و گو با موضوع اگر برای کسی دعا کنید چه دعائی خواهید کرد؟ با محمد امامی امین معاون امور اقتصادی استانداری تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد امامی امین با اشاره به وضعیت استان تهران در شرایط بحران کرونا گفت: نسبت به سال گذشته در این ایام بیش از 50 درصد حضور و تردد مردم در سطح معابر عمومی کاهش پیدا کرده است. مردم در خانه ها نشسته اند و تلاش کرده اند سال نو را به گونه ای آغاز کنند.

وی متذکر شد: فرصت ها برای دید و بازدید در آینده پیش خواهد آمد ولی اکنون آنچه که مهم است این است که باید از سلامتی خود و فرزندان و بزرگتر هایشان دفاع و مراقبت کنند تا این رویه در کشور ماندگار نشود و زودتر از کشور ما عبور کند و اگر ما مراقبت نکنیم و به تذکرات گوش ندهیم این ویروس در کشور ماندگار خواهد شد.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران با اشاره به نامگذاری سال 1399 با عنوان سال «جهش تولید» تاکید کرد: این شعار در راستای شعار اقتصاد مقاومتی است. چند سالی است که مقام معظم رهبری موضوع شعار سال را در حول مباحث اقتصادی می فرمایند که حقیقتا باید ایشان را به عنوان حکیم و طبیب دردها بدانند که همواره دغدغه شان حل مشکلات حوزه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور بوده است.

وی افزود: این سال ها که ایشان شعار سال را در حوزه مباحث اقتصادی لحاظ کردند می بینیم قبل از اینکه تحریم های ظالمانه شروع شود ایشان به حوزه اقتصادی اهمیت زیادی دادند و توجه عموم مردم و مدیران را به موضوع اقتصاد مقاومتی جلب کردند و این باعث شد ما امروز بتوانیم از حجم فشار تحریم ها که روی شانه مردم ما سنگینی می کند، راحت تر عبور کنیم.

امامی امین با اشاره به تحریم های وارد شده در کشور و نقش اقتصاد تاب آور در این دوران اظهار داشت: تحریم هایی که در کشور ما حادث شده، کشوری سراغ ندارم که بتواند مقابل این تحریم ها تاب آوری داشته باشد. اگر ما زیرساخت های اقتصادی مان را در سال های گذشته آماده نمی کردیم اگر بسترهای اقتصادی ما اماده نبود، امروز نمی توانستیم از این بران ها عبور کنیم.

وی با اشاره به تحریم های لوازم بهداشتی در این شرایط بیان کرد: مثلا همین ویروس کرونا که دارد در کشور جولان می دهد، ما در استان تهران بالغ بر 50 شرکت تولیدی داریم که در حوزه مواد شوینده دارند فعالیت می کنند. اگر این ظرفیت نبود ما امروز با بحران مواجه می شدیم. در همین کشورهایی که ادعای تمدن دارند مردم دارند فروشگاه ها را غارت می کنند اما در کشور ما مردم به مسئولین اعتماد کردند و این اتفاق نیفتاد و همین الان واحدهای تولید سه شیفت فعالیت می کنند.این ظرفیت وجود داشته که ما امروز می توانیم با آرامش خاطر به فروشگاه ها برویم و مواد شوینده و ضد عفونی کننده خریداری کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولید ما در اواخر سال گذشته به استقبال شعار سال مقام معظم رهبری رفتند و جهش در تولید داشتند، افزود: ما واحد تولیدی را داشتیم که روزی 5 هزار ماسک تولید می کرد بعد از گذشت یک هفته همان واحد به 80 الی 90 هزار عدد ماسک تولید می کند چون نیاز جامعه امروز این را ایجاب می کند که افزایش تولید داشته باشیم.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران اظهار داشت: سال 98 بیش از 90 درصد از واحدهای تولیدی و صنعتی که به بنده مراجعه کردند یک درخواست مشخص داشتند و آن این بود که افزایش ظرفیت و افزایش زیرساخت بدهند برای اینکه توجه مردم به مصرف کالای ایرانی افزایش پیدا کرده بود.

وی افزود: ما ایرانی ها وقتی در شرایط خاص قرار می گیریم خودباوری ما ظهور و بروز پیدا می کند این بحران و تحریم ها باعث شد مردم تهدید را تبدیل به فرصت کنند. ما در سال 1398 شاهد کاهش نرخ رشد بیکاری بودیم.

امامی امین با اشاره به کاهش وابستگی بودجه به نفت بیان کرد: ما باید بدانیم کشوری بوده ایم که اقتصادمان به شدت وابسته به نفت بوده است سال 98 وابستگی ما به نفت به حداقل در دوران سال های تاریخی گذشته رسیده است یعنی در اقتصاد ما چیزی تحت عنوان بودجه نفتی دیده نمی شود این ظرفیت و بستر در اقتصاد ما بوده که اتکایش را از نفت به بخش تولید و صنعت و صادرت نمو دهد.

وی با اشاره به امکاناتی که امور اقتصادی استانداری تهران برای جوانان تدارک دیده است، عنوان کرد: در حوزه صدور مجوزها و رفع موانع ادار و بروکراسی پیچیده ای که متاسفانه گریبانگیر سیستم اداری کشور است تلاش می کنیم مسئولانه تا مشکلات را حل کنیم و موانع را ازمسیر برداریم.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران افزود: در بخش تسهیلات مورد نیاز در ستاد رفع موانع مشکلاتشان را برطرف می کنیم و با فشارها و پیگیری ها بر بانک ها تلاش می کنیم در کوتاهترین زمان ممکن تسهیلاتی که نیاز دارند بگیرند و یا اگر مجوزی را می خواهند در کوتاهترین زمان ممکن مجوزشان را بگیرند. اگر زمینی را در شرکت های صنعتی می خواهند برایشان زمینی را تخصیص می دهیم.

دسترسی سریع
شو پنجره بگشا