اکسیر پنجشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

اكسير

پژوهشگر، مولف و مدرس سواد رسانه ای: ارزش ها و انگاره های غربی از طریق فضای مجازی بر فرهنگ ایران غالب است

قنبری اظهار کرد: زمانی که جامعه ایرانی مصرف کننده فضای مجازی که برای خود ما نیست، شود، انگاره ها و ارزش های فرهنگی که در آن منتشر می شود، غالب خواهد شد زیرا جامعه ایرانی مصرف کننده است و نمی تواند آن را مدیریت کند.

1399/02/21
|
09:18
|

برنامه «اکسیر» رادیو گفت و گو با موضوع تأثیر فرهنگ غرب بر سبک زندگی جامعه و با حضور قنبری پژوهشگر، مولف و مدرس سواد رسانه ای به روی آنتن رفت.

قنبری با بیان اینکه برای بررسی وضعیت فرهنگی یک جامعه باید صد سال گذشته آن جامعه را مورد بررسی قرار داد، گفت: ایرانیان نقاط قوت بسیار زیادی در حوزه فرهنگ دارند و یکی از این ویژگی ها خوش صحبتی است. همین موضوع سبب شد وقتی وبلاگ وارد ایران شد، به فاصله کوتاهی ایرانیان جزو چند کشور نخست جهان در این زمینه شدند. در حقیقت فرهنگ خوش صحبتی ایرانیان بر ابزاری همچون رسانه اثر گذاشت.

وی به تأثیر گذاری رسانه ها اشاره و اظهار کرد: زمانی که جامعه ایرانی مصرف کننده فضای مجازی که برای خود ما نیست، شود، انگاره ها و ارزش های فرهنگی که در آن منتشر می شود، غالب خواهد شد زیرا جامعه ایرانی مصرف کننده است و نمی تواند آن را مدیریت کند.

این مولف و مدرس سواد رسانه ای با تصریح بر اینکه دریافت یک طرفه فرهنگ باعث آسیب می شود، در عین حال اشاره کرد: مقام معظم رهبری از همین فضای مجازی با جوانان اروپایی و آمریکایی ارتباط برقرار می کنند و مفاهیم فرهنگی ناب اسلام را آنجا منتشر می کنند و مورد اقبال جوانان آن کشورها نیز قرار می گیرد.

وی بیان کرد: فضای مجازی یک بستر فرهنگی است و در صورتی که آن را مدیریت و به درستی از آن استفاده کنیم، تبدیل به یک ابزار مناسب می شود. رهبر معظم انقلاب، اینترنت را یکی از نعمت های الهی دانستند زیرا بزرگ‌ترین اختراع بشر محسوب می شود.

دسترسی سریع
اکسیر