نوای جوانی شنبه‌ها و دوشنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

نواي جواني

یك پژوهشگر پاسخ داد: جنین از چه زمانی حیات انسانی پیدا می‌کند؟

حجت الاسلام مزروعی گفت: بر اساس آیات قرآن کریم، جنین در مرحله قبل از ولوج روح یعنی در همان مراحل ابتدایی تشکیل نطفه و عَلَقه نیز روح انسانی دارد.

1400/01/17
|
09:21
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حجت الاسلام علی مزروعی پژوهشگر علوم اسلامی و استاد حوزه و دانشگاه درمورد هستی شناسی جنین با برنامه «نوای جوانی» گفتگو کرد.

حجت الاسلام مزروعی با اشاره به اهمیت ویژه موضوع قتل یا اسقاط جنین گفت: این مسئله یعنی دفاع از موجودات بی دفاع و بی پناه به اندازه ای مهم و اساسی است که حتی جدا از موضوع جمعیت هم می توان آن را بررسی کرد.

پژوهشگر علوم اسلامی در رابطه با این موضوع به آیه 32 سوره مائده اشاره و اظهارکرد: خداوند در این آیه می فرماید: «کسی که یک نفر (حتی کافر و فاسق یا فاجر) را به قتل برساند مانند این است که همه مردم را کشته است».

وی در پاسخ به این سوال که جنین از چه زمانی یک انسان محسوب می شود و حیات آن محترم است گفت: طبق منابع اسلامی، جنین یک دوره قبل از ولوج (استقرار) روح و یک دوره ی بعد از ولوج روح دارد. حیات و انسان بودن جنین بعد از ولوج روح (تشکیل روح کامل) که حتمی و قطعی است و همه فقها هم آن را قبول دارند و کسی که در این مرحله اقدام به قتل جنین کند باید قصاص شود.

حجت الاسلام مزروعی یادآور شد: کسی که عمداً جنین را بکشد و حتی از روی خطا موجب اسقاط جنین شود دیه دارد و دیه آن هم برای ورثه جنین به ارث گذاشته می شود که خود این دیه از نشانه های انسان محسوب شدن جنین است.

استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه جنین داخل رحم قطعاً انسان است و حرمت انسانی دارد، گفت: از بین بردن جنین بعد از ولوج روح و حتی در برخی موارد در مرحله قبل از وروج روح هم طبق نظر فقهای شیعه و سنی قتل محسوب شده و باید قصاص شود.

وی در رابطه با دیدگاه برخی خانواده ها مبنی بر اینکه جنین، حیات نباتی ندارد و انسان محسوب نمی شود و یا اصلا حیاتی ندارد و تازه در زمان دمیده شدن روح، به انسان تبدیل می شود اظهارکرد: این دیدگاه به هیچ وجه صحیح نیست و مبنای فقهی هم ندارد.

حجت الاسلام مزروعی گفت: بر اساس نظر علامه طباطبایی، جنین در مرحله قبل از ولوج روح یعنی از زمان تشکیل نطفه دارای مرتبه ای از وجود و روح انسانی است یعنی از زمانی که اسپرم داخل تخمک می شود وجودیت انسان به همراه یک مرتبه از روح انسانی کلید می خورد.

پژوهشگر علوم اسلامی یادآورشد: بر اساس آیات قرآن کریم، جنین در مرحله ی قبل از ولوج روح یعنی در همان مراحل ابتدایی تشکیل نطفه و عَلَقه نیز روح انسانی دارد.

وی درمورد دلایل ولوج روح در جنین اظهارکرد: یکی از ادله علامه جعفری درباره موضوع ولوج روح، وجوب دیه است چراکه دیه در زمانی است که جنایتی علیه انسان انجام شود و قتل جنین هم در مرحله نطفه 20 مثقال طلا و در حالت علقه ای نیز 40 مثقال طلا دیه دارد.

دسترسی سریع
نوای جوانی