با من قدم بزن جمعه‌ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

با من قدم بزن

یك پژوهشگر روابط بین الملل در رادیو گفت‌وگو: خلیج فارس؛ مخزن انرژی جهان است

پیرمحمدی با بیان اینکه از خلیج فارس به عنوان مخزن انرژی جهان یاد می شود، تشریح کرد: حدود 730 میلیارد بشکه نفت، 55 درصد نفت جهانی و حدود 70 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی در آنجا موجود است.

1400/02/11
|
15:07
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر سعید پیرمحمدی، پژوهشگر روابط بین الملل و پژوهشگر ارشد مرکز بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفتگو با برنامه «با من قدم بزن» در مورد اهمیت خلیج فارس که با عوامل ژئوپلیتیکی، ژئو استراتژیکی و ژئو اکونومیکی شناخته می شود، بیان کرد: به لحاظ ژئوپلیتیکی خلیج فارس منطقه ای است حد فاصل اروند رود و تنگه هرمز و حلقه ی ارتباطی میان شرق و غرب آسیاست.

وی ادامه داد: در منطقه خلیج فارس حدود 130 جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد و با 45 درصد بیشترین خط ساحلی را در میان کشورهای اطراف دارد و بیست جزیره مهم برای ایران است.

پیرمحمدی با بیان اینکه از خلیج فارس به عنوان مخزن انرژی جهان یاد می شود، تشریح کرد: در خلیج فارس حدود 730 میلیارد بشکه نفت، 55 درصد نفت جهانی و حدود 70 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی موجود است.

وی با بیان اینکه 30 درصد انرژی جهان از منطقه خلیج فارس تأمین می شود، اذعان کرد: مساحت آن بالغ بر 237000 کیلومتر مربع است و به عنوان سومین خلیج بزرگ دنیا شناخته می شود.

پیرمحمدی ضمن اشاره به تنگه هرمز که شلوغ ترین و پرترافیک ترین خط کشتی رانی دنیاست و حاکمیت آن در اخیار عمان و ایران است، بیان کرد: 25 درصد مصرف نفت و یک سوم مصرف گاز از این تنگه می گذرد.

به گفته این پژوهشگر روابط بین الملل، تنگه هرمز یک معبر حیاتی برای جهانیان است و هرکس بر خلیج فارس مسلط می شد، از قدرت تجاری بالایی برخوردار بود.

پیرمحمدی در ادامه به پرتغالی ها به عنوان اولین استعمارگران خلیج فارس نام برد و اظهار کرد: بریتانیا با هدف در اختیار گرفتن راه های ارتباطی به هند و چین به خلیج فارس آمد و توانست بسیاری از نقاط ساحلی را در اختیار خود درآورد.

پژوهشگر ارشد مرکز بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه اولین بار توسط یک نویسنده انگلیسی نام جعلی برای خلیج فارس به کار برده شد، خاطرنشان کرد: اهمیت تنگه هرمز به عنوان کلید خلیج فارس، به جهت ارتباط با دیگر تنگه ها و به دست گرفتن بازارهای انرژی جهان بود و از آن به عنوان یک اهرم چانی زنی برای ایران استفاده می شود.

پیرمحمدی آمدن آمریکایی ها به خلیج فارس را به سه دلیل امنیت انرژی، گسترش لیبرال دموکراسی و امنیت رژیم صهیونیستی دانست و تصریح کرد: در حالی که به ظاهر آمریکایی ها با نفت شِل خود را از نفت خلیج فارس بی نیاز کرده بودند، اما عملاً هیچ اقدامی مبنی بر خروج آمریکا از ایران انجام نشد و با همه کشورهای حاشیه خلیج فارس متحد شده است.

وی در پایان با بیان اینکه آمریکایی ها از خلیج فارس به عنوان اهرمی برای کنترل رقبا استفاده می کنند، تشریح کرد: راهبرد ایران در مقابل آمریکا همیشه ایجاد امنیت بومی توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده است.

دسترسی سریع
با من قدم بزن