جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

فرازی از برنامه "جرعه ای از ماه" بدنبال هادی| داستانی خواندنی از شیخ عبدالکریم حائری(رض)

استاد کریملو در شرح اجمالی بر فرازی از دعای ابوحمزه ثمالی به داستان جالبی از شیخ عبدالکریم حائری برای پیدا کردن هادی اشاره کرد.

1399/02/09
|
08:45
|

ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" با موضوع شرح و تفسیر دعای ابوحمزه ثمالی و همچنین مناجات خوانی در ایران قدیم با حضور استاد غلامرضا کریملو کارشناس مذهبی و استاد مهدی امین فروغی موسیقی دان، تاریخ پژوه و استاد ادبیات روانه آنتن شد.

کریملو با اشاره به فرازی از دعای ربّانی "ابوحمزه ثمالی" بیان کرد: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعا خطاب به خداوند بیان می کنند که "ای سرور من، من همان گمگشته راه هستم که تو هدایتش کردی."

کارشناس مذهبی در توضیح این عبارت امام سجاد (ع) گفت: هدایت در زندگی یکی از دغدغه انسانهاست و قطعاً اولین هادی عالم هم خداوند منّان است بنابراین برای شناسایی مسیر و پیدا کردن راه اول باید از خدا طلب کنیم.

وی با اشاره به آیه 43 سوره مبارکه "اعراف" گفت: در این آیه آمده که " اگر خدا نبود ما هم هدایت نمی شدیم و به مسیر الهی و سعادت و رشد نمی رسیدیم."

کریملو در ادامه این مطلب مطرح کرد: اگر انسان در این مسیر تلاش کند و توسل کند قطعاً هادیان راه را شناسایی خواهد کرد. آیت الله قاضی (ره) در این خصوص می فرمودند: " اگر کسی بیست سال هم برای پیدا کردن یک هادی تلاش کند وقت زیادی صرف نکرده است." بنابراین ضروری است که در این ماه مبارک از خداوند هادی را طلب کنیم تا ما را هدایت کند.

وی با اشاره به داستانی از شیخ عبدالکریم حائری (ره) در پیدا کردن هادی گفت: خود ایشان فرمودند که "من دو چله گذراندم تا هادی را پیدا کنم و نهایتاً دو بار به من گفتند اول شخصی که در این مکان می بینی هادی توست. نگاه کردم دیدم شخصی با لباس کهنه گوشه ای ایستاده اما شک کردم که این از اولیای الهی باشد و لذا اعتنایی نکردم، در چله دوم هم همین ماجرا تکرار شد تا اینکه در چله سوم دنبال این فرد راه افتادم، بعد از لحظاتی برگشت به من نگاه کرد و گفت شیخ عبدالکریم! با من کار داری؟ اینجا فهمیدم این فرد همان هادی است که دنبالش می گشتم. به من گفت امروز پنجشنبه است و پس فردا بیا، وقتی رفتم دیدم استاد از دنیا رفته است."

این کارشناس مذهبی تأکید کرد: از این داستان نتیجه می گیریم که اگر انسان به موقع به جایگاه استاد و راهنما توجه کند خیلی زودتر به خیلی از موضوعات دست خواهد یافت.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، امین فروغی در رابطه با مناجات خوانی در ایران قدیم بیان داشت: در روزها و شبهای ماه مبارک رمضان ایران قدیم، شهر یکپارچه معنویت و دعا و مناجات می شد و مرشدان قبل از افطار در کنار سقاخانه های زیرگذر، اشعار مناجات و پند و اندرز را برای مردم می خواندند.

این استاد ادبیات در بیان علت انتخاب سقاخانه ها برای مناجات خوانی مرشدان گفت: سقاخانه برای مردم یک مکان مقدسی محسوب می شد، حاجت مندان برای برآورده شدن حاجات خود به این مکان مراجعه و شمع روشن می کردند، علاوه براین در طول سال نیز معمولاً رهگذران تشنه از این سقاخانه ها آب می خوردند و به همین خاطر هم مرشدان در ماه مبارک رمضان با خواندن اشعار معنوی و یاد خدا روح تشنه مردم را سیراب می کردند.

امین فروغی بیان داشت: مرشدان برای خواندن اشعار مناجات و پند و اندرز از این معنویت و قداست سقاخانه ها استفاده می کردند تا اثرگذاری این مناجات ها را بیشتر کنند.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه