جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

حجت الاسلام صدر: ماه رمضان فرصت استثنایی برای توبه از گناهان است

یک کارشناس مذهبی گفت: ما در این ماه مبارک باید از فرصت توبه استفاده کنیم و به اشتباهاتمان پی ببریم.

1399/02/13
|
08:45
|

ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" با موضوع شرح و تفسیر دعای افتتاح و همچنین شیوه های مناجات خوانی در تهران قدیم با حضور حجت الاسلام صدر، استاد غلامرضا کریملو از کارشناسان مذهبی و استاد مهدی امین فروغی موسیقی دان، تاریخ پژوه و استاد ادبیات روانه آنتن شد.

حجت الاسلام صدر در شرحی بر دعای "افتتاح "گفت: در فرازی از این دعای شریف، صحبت گناهکاران با خداوند عنوان شده است؛ یعنی کسانی که یک عمر گناه کردند و در ماه رمضان می خواهند با خدا حرف بزنند.
وی افزود: اگر یک عمر گناه کردیم نباید ناامید باشیم، امام زمان (علیه السلام) در دعای افتتاح می فرمایند: "خداوند آنقدر ما را بخشیده و از ما گذشت کرده و به قدری جرم و جنایت ما را پرده پوشی کرده و بردبار بوده که آنچه را که استحقاقش را نداریم از او طلب می کنیم."

این کارشناس مذهبی ادامه داد: فرد گناهکار در مقابل خداوند والاترین استحقاق را برای خودش می بیند چراکه می داند خداوند اهل عفو و مغفرت و ماه رمضان هم ماه غفران و بازگشت است. ما در این ماه مبارک باید از فرصت توبه استفاده کنیم و به اشتباهاتمان پی ببریم و از خداوند طلب آمرزش و مغفرت کنیم.

همچنین در ادامه، استاد کریملو در شرح دعای "ابوحمزه ثمالی" بیان داشت: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعای ربانی می فرمایند: "من همان گرسنه ای هستم که تو او را سیر نمودی."

وی افزود: پدر و مادر در دوران طفولیت فرزندان، مسئولیت غذایی و نفقه آنها را بر عهده می گیرند و فرزندان هم در هنگام ازدواج مسئولیت تامین غذای همسر را بر عهده می گیرند اما سیرکننده اصلی ما خداست و بس.

این کارشناسان مذهبی با اشاره به داستانی در این زمینه گفت: روزی فقیری نزد امام صادق (علیه السلام) آمد و از حضرت تقاضا کرد که گرسنگی ام را برطرف کن، حضرت میوه ای به او داد، فرد گرسنه گفت: الحمدلله. حضرت نانی را هم که در کنار خود داشتند به او دادند و فرد فقیر باز گفت الحمدلله، حضرت پولی هم به او داد تا غذای بیشتری تهیه کند و این فرد باز هم تشکر کرد. امام صادق (ع) به این فرد فرمودند: اگر تشکر کردن را ادامه می دادی به منزل می رفتم و هرچه داشتم را در اختیارت قرار می دادم و بدان که از هر دستی که می گیری در اصل این خداوند است که به تو روزی می دهد."

استاد کریملو گفت: سیرکننده اصلی انسانها خداوند منان است و تا زمانیکه انبارهای او مالامال از رزق و روزی است هیچ وقت ما را فراموش نخواهد کرد کمااینکه خداوند در حدیثی قدسی نیز فرمودند: " همیشه انبارهای ما پر است و نگران نباش."

در پایان این ویژه برنامه، امین فروغی استاد ادبیات درباره شیوه های مناجات خوانی در ایران قدیم گفت: یکی از شیوه های مناجات خوانی ایرانیان، "پرده خوانی" است.

وی افزود: شخص مرشد پرده بزرگی را که روی آن نقاشی های زیبایی کشیده بودند به همراه داشت، در ساعاتی از روز به میدان شهر یا کنار بازار می رفت و بعد از نصب پرده، داستانهای نگاشته شده روی آن را با صدای خوش نقل می کرد.

تاریخ پژوه با بیان اینکه تصاویر پرده های پرده خوانها متنوع بود گفت: برخی پرده ها تصاویر داستانهای شاهنامه و جنگهای رستم و اسفندیار را با خود داشت و برخی پرده ها هم شامل تصاویر تاریخ انبیاء مانند داستان سلیمان و یا عبور بنی اسرائیل از دریا و غرق شدن فرعون بود.

امین فروغی ادامه داد: برخی پرده ها هم شامل تصاویر ماجراهای تاریخ اسلام مانند جنگ احد و خندق و خیبر و داستانهای زندگی امامان معصوم (ع) به ویژه شهادت امام حسین (علیه السلام) و قیام مختار بود.

این استاد ادبیات گفت: پرده خوان ها این پرده ها را در ایام مختلف سال در معابر و بازارها برای مردم می خواندند اما در ماه رمضان پرده هایی شامل نقاشی های مربوط به سرنوشت گناهکاران در جهنم و انواع عذاب های دوزخ و تشویق به توبه از گناه و عاقبت نیکوکاران در بهشت و نعمتهای بهشتی را هنرمندانه برای مردم توضیح می دادند.

امین فروغی افزود: این پرده خوان ها به قدری زیبا داستانهای مذهبی را برای مردم بیان می کردند که مردم گناهکار توبه می کردند.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه