جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

حجت الاسلام میرعماد بیان كرد داستان جالب پیرزن بنی اسرائیلی و حضرت موسی (ع)

یک کارشناس مذهبی در رادیو گفت و گو داستان جالب پیرزن نابینایی را که از حضرت موسی (ع) درخواستی داشت بیان کرد.

1399/02/13
|
11:00
|

ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" رادیو گفت و گو با موضوع اهمیت امیدواری و بلند همتی در دعا و با حضور حجت الاسلام دکتر محمد پویا مفرد و حجت الاسلام حسین میرعماد از کارشناسان مذهبی روانه آنتن شد.

حجت الاسلام پویا مفرد در این ویژه برنامه گفت: انسان در دعا کردن باید بلند همت باشد و وقتی خواسته ای را با خداوند کریم قدیر مطرح می کند ناامید نباشد و کم نخواهد.

وی با بیان اینکه معمولاً دعاهای ما سطح پایین و بچه گانه است افزود: ما تا به حال برای آخرت و زندگی جاویدان مان از خدا چه خواسته ایم و اصلاً برای مقام قرب به خداوند و رسیدن به نهایت بندگی و درجه خلافت اللهی هم از خداوند درخواستی کرده ایم؟

این کارشناس مذهبی گفت: ما در دعا کردن و طلب حوائج از خداوند در واقع سطح فکر و میزان درک و فهم عقلی و دغدغه مندی خودمان را نشان می دهیم.

حجت الاسلام پویا مفرد ادامه داد: دعاها و مناجات های اهل بیت (علیهم السلام) مانند دعای افتتاح، ابوحمزه ثمالی و مناجات شعبانیه سطح فکر ما را بسیار بالا می برد و ما را از هر آنچه که غیر خداست جدا می کند.

در ادامه، حجت الاسلام میرعماد بیان داشت: یکی از آداب دعا این است که کم نخواهیم زیرا فضل و کرم و اعطای خداوند تمام نشدنی است و قدرتمند همه عوالم وجود است.

وی با تأکید بر لزوم نظربلندی در دعا افزود: اگر خدا اراده کند هر نشدنی که ما خیال می کنیم غیرممکن است محقق می شود پس نباید از قادر متعال چیز کم خواست و بلکه باید بلند همت بود کمااینکه ائمه اطهار (ع) نیز به همین ادب دعا تأکید کردند.

کارشناس مذهبی ادامه داد: امام صادق (ع) در دعای ماه رجب به ما یاد دادند که به خدا بگوییم: " خدایا همه خیرات دنیا و آخرت را به ما عطا کن" و یا در دعای ماه رمضان به خداوند می گوییم که "خدایا همه فقیران را غنی کن و همه اسیران را آزاد کن."

حجت الاسلام میرعماد در ادامه به داستان بلندهمتی پیرزن بنی اسرائیلی در دعا کردن اشاره کرد که با همی می خوانیم:
خداوند در هنگام خروج حضرت موسی (ع) از مصر به او وحی کرد که جنازه حضرت یوسف (ع) را هم با خودت ببر، حضرت موسی از بنی اسرائیل پرسید چه کسی از جایگاه قبر حضرت یوسف خبر دارد و آنها هم گفتند فقط یک پیرزن فرتوت و نابینا.
حضرت موسی دستور داد و پیرزن را آوردند، حضرت از پیرزن سوال کرد که از قبر حضرت یوسف خبرداری ؟ پیرزن هم گفت: بله اما جای قبر را به شما نمی گویم مگر اینکه چهار حاجتم را روا کنی. اول اینکه پاهایم را شفا دهی، دوم اینکه جوان شوم، سوم اینکه چشم هایم را هم شفا دهی و چهارم هم اینکه مرا با خودت به بهشت ببری و در بهشت هم رتبه شما باشم.
این چهار حاجت در نظر حضرت موسی خیلی بزرگ و سنگین آمد اما از طرف خدا وحی شد که حاجات او را برآورده ساز لذا حوائج پیرزن برآورده شد و قبر حضرت یوسف (ع) را نشان داد.
حجت الاسلام میرعماد مطرح کرد: خوب است که ما هم در دعا کردن بلند نظر باشیم و کم نخواهیم و در این ایام و لحظات برای تعجیل در ظهور امام زمان (علیه السلام) دعا کنیم که این دعا اوج بلند نظری و والاترین دعاهاست که اتفاقاً امروز بشریت محتاج ترین به اجابت این دعاست.


دسترسی سریع
جرعه ای از ماه