جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

شرحی بر دعای ابوحمزه ثمالی؛ عزت به پول و موقعیت اجتماعی نیست

یک کارشناس مذهبی گفت: عده ای از مردم تصور می کنند عزت به پول و یا مقام و موقعیت اجتماعی است درصورتیکه این تصور اشتباه است.

1399/02/17
|
11:08
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری رادیو گفت و گو، مهدی امین فروغی موسیقی دان، تاریخ پژوه و استاد ادبیات، حجت الاسلام حسین صدر و غلامرضا کریملو با حضور در ویژه برنامه "جرعه ای از ماه" درباره شیوه های مناجات خوانی در ایران قدیم و بیان شرح اجمالی دعای " افتتاح " و "ابوحمزه ثمالی" گفتگو کردند.

امین فروغی آیین "گلریزان" را به عنوان یکی از یکی از رسم های زیبای زورخانه در شب های ماه رمضان معرفی کرد.

آیین "گلریزان" بخشی از تاریخ بزرگ ایرانیان و سنتی قدیمی است که در آن برای افراد نیازمند پول و سایر مایحتاج جمع می شود و برخی مورخان ثبت این سنت را از زمان حمله مغول عنوان کرده اند که تجلی اجرایی همان دستور دینی "انفاق" است.

این تاریخ پژوه می گوید: در تهران قدیم پهلوانانی مانند "حاج محمدصادق بلورفروش" به خاطر ارتباطات وسیعی که با طبقات مختلف مردم داشتند و در جریان خوب و بد احوال زندگی آنها بودند هنگامی که متوجه به خطر افتادن زندگی فرد آبرومندی می شدند از حیثیت پهلوانی و شرف و اعتبار اجتماعی خود نزد مردم پا پیش می گذاشتند و برای فرد نیازمند مراسم "گلریزان" برگزار می کردند.

وی ادامه داد: پهلوان این مراسم را در مناسبتی از ایام شادمانی و اعیاد مذهبی با دعوت از بزرگان و جوانمردان و اهل خیر برگزار می کرد و از بهترین ورزشکاران که می توانستند در ورزش شیرین کاری کنند دعوت می کرد تا با حرکات جذاب و شیرین خود تماشاچیان را هیجانی کنند.

امین فروغی گفت: پس از پایان ورزش و حرکات نمایشی، نوبت به سخنور می رسید. در این هنگام پهلوان پیشکسوت و بذله گو با حرف های خود مردم را سر ذوق می آورد تا آنها را دست به جیب کند و برای فرد نیازمند پول جمع شود.

این پهلوان پیشکسوت با بیان دعا و ذکر احادیث در پایان مراسم، مردم را به کارهای خداپسندانه تشویق و چهارده بار دعا می کرد که هر بار عده ای پول می دادند و مهمانان هم در آخر کار با شربت و شیرینی پذیرایی می شدند و پول های جمع شده به صورت پنهانی به فرد نیازمند داده می شد.

در ادامه این ویژه برنامه، حجت الاسلام صدر با اشاره به فرازی از دعای "افتتاح " گفت: امام زمان (علیه السلام) در فرازی از این دعای ربانی بیان می کنند: "حمد و ستایش برای خدایی است که وقتی او را صدا می زنم جوابم می دهد و وقتی معصیت می کنم به جای مجازات پرده پوشی می کند. با وجود فراوانی نعمت ها شکر نعمتش نمی کنم. خدا بلاها و خطرهای بسیاری را از من دور کرده و شادمانی های شگفت انگیزی را به من نشان داده است."

وی در شرحی اجمالی این فراز بیان کرد: ما کجا می توانیم کسی را پیدا کنیم که ذره ای از قدرت و مالکیت خدا را داشته باشد و در عین حال تا این حد نسبت به مخلوق و مملوک و مرزوق خود مهربان و همراه باشد و به راحتی به ندای بندگانش جواب دهد.

در پایان این ویژه برنامه رادیویی، کریملو با اشاره به فرازی از دعای "ابوحمزه ثمالی" بیان کرد: امام سجاد (علیه السلام) در فرازی از این دعا بیان می کنند "خدایا من همان خوار و ذلیلی هستم که تو سرفرازش کردی."

این کارشناس مذهبی در تفسیر اجمالی این فراز گفت: آنچه که از انسان است ذلت و خواری است و آنچه در محضر خداست عزت و سرفرازی است، از این روست که خداوند در آیه شریفه 10 از سوره مبارکه فاطر اشاره می کند که "کسی که به دنبال عزت است باید از خدا عزت را طلب کند."

متاسفانه عده ای از مردم تصور می کنند عزت به پول و یا مقام و موقعیت اجتماعی است درصورتیکه این تصور اشتباه است و اگر هم قرار باشد این امور عزت محسوب شوند باید از محضر خدا کسب شود چراکه پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: "هر عزتی که از ناحیه خدا نباشد روزی به خواری تبدیل خواهد شد."

کریملو هر کسی که در مسیر خداوند زندگی کند و پاک باشد عزیز خواهد شد لذا نباید به دنبال عزت یافتن در نزد دیگران باشیم چراکه عزت را خدا می دهد و بس.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه