جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

ویژگی های دوران ظهور در دعای " افتتاح "

امام زمان (عج) برای اجرا و اقامه دین خدا قیام می کند و با قدرت و تمکنی که خدا به او خواهد داد تمام کره زمین را اداره می کند.

1399/02/24
|
14:15
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهدی امین فروغی تاریخ پژوه و استاد ادبیات در برنامه "جرعه ای از ماه"، در مورد شیوه های مناجات خوانی در شبهای قدر تهران قدیم گفت: مناجات خوانی در سحرهای ماه رمضان بر فراز گلدسته های مساجد شکل دیگری از مناجات خوانی در تهران قدیم بوده است.

در گذشته های دور، خواننده ای با صدایی پرقدرت و آوازی خوش و مسلط بر فنون خوانندگی و گوشه های موسیقی ایرانی در شبهای ماه مبارک رمضان یکی دو ساعت مانده به سحر، به بالای گلدسته مسجد می رفت و به مناجات خوانی می پرداخت و اهل محل هم با شنیدن مناجات او از بالای گلدسته سرشار از صفا و معنویت می شدند و به عبادت می نشستند.

امین فروغی بیان کرد: مناجات خوان ها ابتدا با صدایی آرام شروع به خواندن "ریزه خوانی" می کردند و اشعاری را در فضیلت سحرخیزی و شب زنده داری و عبادت می خواندند.

این افراد برای ریزه خوانی معمولا از رباعی استفاده می کردند و آرام آرام رباعیات را می خواندند تا مردم از خواب بیدار شوند.

همچنین در ادامه این ویزه برنامه رادیویی، حجت الاسلام حسین صدر کارشناس مذهبی با اشاره به ویژگی های دوران ظهور امام زمان (عج) در فرازی از دعای "افتتاح" گفت: امام زمان (عج) دعوت کننده به کتاب خداست و در زمان ظهور همه مردم دنیا را به کتاب خدا دعوت می کند و همه مجری حکم قرآن و خداوند می شوند.

وی در شرح این فراز از دعای افتتاح بیان کرد: امام زمان (عج) برای اجرا و اقامه دین خدا قیام می کند و با قدرت و تمکنی که خدا به او خواهد داد تمام کره زمین را اداره می کند و حکومت جهانی را به دست می گیرد و ترس و نامنی را به امنیت و شرک را به عبودیت تبدیل می کند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه عموم جامعه ما با ویژگی های دوران ظهور امام زمان (عج) آشنایی ندارند گفت: اگر مردم آشنا بودند بیشتر از الان خواهان تعجیل در ظهور حضرت بودند و اولین دعا سر سفره افطار و سحر و بعد از هر نماز آنها دعای برای ظهور امام زمان(عج) بود.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه