جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

شرحی بر دعای "ابوحمزه ثمالی"؛ درمان بیماری‌های روحی با آیات پایانی سوره "حشر"

به گفته بسیاری از بزرگان دین، آیات پایانی سوره "حشر "دوای درد افرادی است که به امراض روحی گرفتار شده‌اند.

1399/02/29
|
08:46
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهدی امین فروغی تاریخ پژوه و استاد ادبیات در برنامه "جرعه‌ای از ماه"، در مورد شیوه‌های مناجات خوانی در تهران قدیم گفت: مناجات خوانی در بیابانهای اطراف شکل دیگر مناجات خوانی در ماه مبارک رمضان در تهران قدیم بوده که توسط افراد خاصی انجام می‌شد.
این تاریخ پژوه بیان کرد: در گذشته مردان سیر و سلوک در شب‌های ماه رمضان به ویژه دهه آخر راه بیابانهای اطراف شهر را در پیش می‌گرفتند و در گوشه‌ای به خواندن مناجات می‌پرداختند.
این مناجات خوانها در تاریکی شب و زیر آسمان روی خاکها می‌نشستند و با صدای خوش مناجات خوانی می‌کردند؛ گاهی یک نفر بیت شعری می‌خواند و نفر دیگر آن شعر را ادامه می‌داد و گاهی هم همه با هم شعری را می‌خواندند.

*شرحی اجمالی بر دعای "ابوحمزه ثمالی"

در ادامه این ویژه برنامه، استاد غلامرضا کریملو کارشناس مذهبی به فرازی از دعای "ابوحمزه ثمالی" اشاره و بیان کرد: امام سجاد (ع) در بخشی از این دعا بیان می‌کنند که "خدایا من همان کسی‌ام که فرمانروای آسمانها را نافرمانی کرده است. "
وی در معنای کلمه "عصیان" و "جبار" گفت: عصیان به معنای خروج از طاعت و نافرمانی و سرپیچی و جبّار هم به معنای غالب و مسلط و چیره است. نام "جبار" در آیه 23 سوره حشر هم برای خدا ذکر شده است.
این کارشناس مذهبی همچنین اظهار کرد: به گفته بسیاری از بزرگان دین، آیات پایانی سوره "حشر "دوای درد افرادی است که به امراض روحی گرفتار شده‌اند و توصیه شده که برای درمان بیماری‌های روحی این نام‌های خداوند تک تک خوانده شود.
کریملو با تذکر این نکته که تسلط و جباریت خداوند از نوع زور و ستم نیست گفت: تسلط و جباریت خدا بر مبنای عقل و عشق است و البته اولیای او هم همینگونه هستند، مثلاً کسانی که به زیارت امام رضا (علیه السلام) می‌روند از عشق و تمام وجود است نه زور و اجبار بنابراین امام رضا هم یک جبار است اما بر مبنای عشق و عقل.

*شرحی بر فرازهای پایانی دعای "افتتاح"

حجت الاسلام و المسلمین حسین صدر کارشناس مذهبی در شرح دعای "افتتاح" گفت: امام عصر (عج) در فرازی از این دعا به مشکلات امروز بشر یعنی پراکندگی و جمع پریشان شیعیان و دور شدن دلها و کدورتها اشاره می‌کنند.
وی بیان کرد: در این دعا می‌خوانیم که جماعت شیعه بسیار کم و طلب‌ها و بدهکاری‌های ما بسیار زیاد شده بطوریکه فقر بیداد می‌کند و شکاف بزرگی در جامعه ایجاد شده است اما همه این مشکلات با ظهور امام زمان (عج) و تشکیل دولت کریمه حضرت حل می‌شود.
ما در بخش پایانی این دعا از خدا می‌خواهیم که به وسیله امام زمان ذلت ما را به عزت و نیاز و بدهکاری ما را به وسیله حضرت به بی نیازی تبدیل کند، به وسیله او شکاف‌های ایجاد شده در زندگی‌هایمان را برطرف کند و در نهایت به برکت وجود مقدس حضرت، مشکلاتمان را آسان فرماید.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه