جرعه ای از ماه ماه رمضان از ساعت 19:30 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

جرعه اي از ماه

یك كارشناس مذهبی: خانواده‌ها در هنگام افطار برای ظهور دعا کنند

حجت الاسلام میرعماد به خانواده‌ها توصیه کرد که در لحظات ناب افطار و سحر برای تعحیل در ظهور دعا کنند.

1399/02/31
|
08:00
|

به گزارش " سرویس فرهنگی " سایت رادیو گفت وگو، حجت الاسلام محمد پویا مفرد و حجت الاسلام حسین میرعماد دو تن از کارشناسان مذهبی در ویژه برنامه "جرعه‌ای از ماه" درباره آثار و برکات دعای دسته جمعی برای ظهور امام زمان (عج) گفتگو کردند.

حجت الاسلام پویامفرد اظهار کرد: هم دعای فردی و تک تک آحاد جامعه و هم دعای دسته جمعی در تعجیل فرج حضرت مهدی (عج) اثرگذار است اما دعای دسته جمعی یک مانور و رزمایش انتظار و نشانه دغدغه و آرزوی همه دعاگویان برای ظهور منجی عالم است.

این کارشناس مذهبی گفت: فواید دعای دسته جمعی به اندازه‌ای است که هیچ انسان منصفی نمی‌تواند آن را انکار کند چراکه موجب همدلی و افزایش معنویت جامعه می‌شود.

دعای "اللهم ادخل علی اهل القبور ..." که در ماه رمضان می‌خوانیم بیانگر این نکته است که در زمان استقرار حکومت عدل امام زمان (عج) همه گرفتاریها و مشکلات برطرف خواهد شد.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه، حجت الاسلام میرعماد به حدیثی از امام صادق (ع) درباره سرگذشت قوم بنی اسرائیل اشاره و اظهار گفت: حضرت فرموده‌اند که عذاب بر این قوم به قدری طولانی و سخت شد که پسران خود را می‌کشتند و دخترانشان را به اسارت می‌دادند اما برای نجات خود چهل روز دسته جمعی دعا کردند.

کل این قوم به درگاه خداوند ضجه زدند و گریه کردند و از خداوند منجی خواستند و خداوند هم حضرت موسی (ع) و هارون را برای نجات این قوم فرستاد.

امام صادق (ع) در ادامه این حدیث می‌گویند اگر شیعیان ما هم چنین می‌کردند قطعا خداوند فرج ما را می‌رساند.

این کارشناس مذهبی گفت: وقتی چهل روز دعای دسته جمعی و گریه منجر به ظهور دو حجت الهی بر این قوم شده لذا فقط کافی است که ما تعجیل در ظهور امام زمان (عج) را از خدا بخواهیم.

وی با اشاره به اهمیت این موضوع در کتاب " مکیال المکارم " بیان کرد: در این کتاب آمده که اگر مردم در زمان غیبت به صورت دسته جمعی توبه و قصد یاری امام زمان (عج) را کنند امید است که خدا هر چه سریعتر طومار غیبت را در هم پیچد و حضرت مهدی (عج) را ظاهر کند.

حجت الاسلام میرعماد با بیان اینکه دعای دسته جمعی به استجابت نزدیکتر است افزود: اگر دعا برای فرج مستجاب شود فایده آن فقط برای یک نفر یا چند نفر نیست بلکه سرنوشت همه اهل عالم تحت تاثیر ظهور قرار خواهد گرفت.

ضروری است که اجتماعات بزرگ را برای این دعا غنیمت شمرده و مردم را برای شرکت در محافل بزرگ دعا برای فرج حضرت تشویق کنیم.

این کارشناس مذهبی با اشاره به نامه امام زمان به شیخ مفید گفت: حضرت در نامه‌ای خطاب به شیخ مفید می‌فرمایند که اگر شیعیان با دلهای متحد و یکپارچه به وفای به عهد و پیمان خود نسبت به ما اجتماع می‌کردند و با دعای دسته جمعی از قلبهای خود ظهور را می‌خواستند ملاقات با ما به تاخیر نمی‌افتاد.

حجت الاسلام میرعماد به خانواده‌ها توصیه کرد که در لحظه‌های ناب افطار و سحر برای نجات و سعادت خود دست به دعا بردارند و خدا را به حضرت زهرا (س) قسم دهند که از بقیه غیبت صرف نظر کند و همه مظلومان عالم را با مژده اذن ظهور حضرت مهدی (عج) خرسند و مسرور فرماید.

دسترسی سریع
جرعه ای از ماه