جمعیت، حال، آینده شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

جمعيت، حال، آينده

خبرنگار حوزه اجتماعی خبرگزاری فارس: کندی عملکرد مجلس باعث تعویق 9 ساله روند تصویب لوایح جامعه نگر شده است

خبرنگار حوزه اجتماعی خبرگزاری فارس گفت: کندی عملکرد مجلس باعث شده با وجود تذکرات رهبری، 9 سال روند تصویب به تعویق بیفتد و اگر همین امروز قوانین ما تصویب شود 10 سال آینده نتیجه‌اش را می‌بینیم.

1399/02/30
|
12:30

برنامه «جمعیت، حال، آینده» رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهای افزایش فرزند آوری در ایران و با سید اسد رجبی خبرنگار حوزه اجتماعی خبرگزاری فارس گفتگو کرد.

سید اسد رجبی با اظهار به اینکه در حوزه جمعیت با چالش بزرگ اثربخشی طرح‌ها در چند سال آینده مواجهیم، عنوان کرد: طرح‌های که ما امروز ارائه می‌کنیم به فرض اجرا حداقل 10 سال طول می‌کشد تا تاثیر خودش را بر جامعه بگذارد. یعنی اگر ما امروز تلاش کنیم که مردم به سمت فرزند آوری حرکت کنند نتیجه‌اش 10 سال آینده مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه در دنیا به تصویب لوایح جامعه نگر توجه بیشتری می‌شود و 10 سال آینده را می‌بینند، گفت: آن‌ها بر این نظر دارند اگر این طرح در جامعه قرار است تصویب شود، چه تاثیری بر جامعه می‌گذارد و بر اساس آن، طرح را تصویب می‌کنند.

خبرنگار حوزه اجتماعی خبرگزاری فارس به ایران اشاره و اظهار کرد: متاسفانه در مجالس ما از سال 90 تا به امروز این جامعه نگری و دور اندیشی لحاظ نشده و طرح‌ها بیشتر در کف مجلس و کمیسیون‌ها رد و بدل شده و به آن شکلی که باید پرداخته نشده است.

وی با اشاره به تذکرات رهبری درباره مخاطرات کاهش موالید در کشور گفت: کندی عملکرد مجلس باعث شده با وجود تذکرات رهبری، 9 سال روند تصویب به تعویق بیفتد و اگر همین امروز قوانین ما تصویب شود 10 سال آینده نتیجه‌اش را می‌بینیم. کما اینکه ما اصلا نمی‌دانیم تصویب این قوانین در 10 سال آینده به درد کشور خواهد خورد یا آن زمان می‌تواند ما را از این مشکل دور کند.

رجبی با ابراز تاسف از اینکه در حوزه جمعیت مصوبه‌ای که به صحن مجلس بیاید و تصویب نهایی بگیرد نداریم، یادآور شد: آن دو مصوبه‌ای هم که به مجلس رفت در حد پیش نویس بوده و بین کمیسیون‌ها در حال رفت و برگشت است و اصلا هنوز هیچ کدام به تصویب کمیسیون‌ها نرسیده‌اند که به سمت صحن مجلس بیاید تا بتواند راهکاری برای ما باشد.

* تغییرات جمعیتی یک تغییرات بلند مدت و طولانی مدت است

وی با تاکید بر اینکه اصل و کلید واژه ما این است که تغییرات جمعیتی یک تغییرات بلند مدت و طولانی مدت است، توضیح داد: اگر ما امروز تصمیم می‌گیریم 10 سال دیگر نتیجه‌اش را می‌بینیم. این نبود دور اندیشی باعث فرصت سوزی می‌شود و جمعیت ما وقتی به جمعیت پیری برسد دیگر جمعیت مولدی نباشد.

این خبرنگار حوزه اجتماعی موضوع باز تولید جامعه را موضوع مهمی در میان جمعیت شناس‌ها مطرح کد و گفت: این بدان معناست که اگر ما یک پدر و مادر داریم و اینها فقط یک فرزند داشته باشند، در یک برهه زمانی مشخص این جمعیت نصف می‌شود به همین خاطر در مورد مهار جمعیت می‌گوییم باید حداقل نرخ باروری هر خانواده‌ای 2.3 باشد. این نکته در جامعه ما مغفول مانده است و در طرح و برنامه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

دسترسی سریع
جمعیت، حال، آینده