از بالفور تا معامله قرن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از بالفور تا معامله قرن

كارشناس مسائل غرب آسیا: معامله قرن؛ طرحی که به وحدت بیشتر گروه های فلسطینی انجامید

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: همزمان با طرح معامله قرن تلاش برای مقاومت افزایش پیدا کرده و شاید در 30 سال گذشته، هیچگاه چنین وحدتی را بین تمام جریان های فلسطینی برای مقابله با رژیم صیونیستی شاهد نبودیم.

1398/04/05
|
09:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چرایی تلاش بحرین برای میزبانی نشست منامه در خصوص معامله قرن و واکنش های جهانی به این نشست و با حضور دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا روی آنتن رفت.

سیدرضا صدرالحسینی در آغاز با اشاره به موضوع معامله قرن گفت: این اتفاقی که با فشار بسیار مضاعف آمریکا در حال رخ دادن است، یک حرکتی در راستای تقلای 45 ساله روسای جمهور آمریکا برای امنیت و آسایش رژیم صهیونیستی است. در این دوره ترامپ در زمان و شرایط انتخاباتی خودش نسبت به این مسئله قول هایی داد و توانست لابی صهیونیستی و آمریکایی را با خود همراه کند.

وی با بیان اینکه ترامپ در حال اجرا کردن قول هایی است که به لابی صهیونیستی داده، عنوان کرد: پرونده این کار را ترامپ در طول دو سال گذشته به دست داماد خود یعنی «کشنر» که یک صهیونیست است داده بود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به نشست بحرین در خصوص معامله قرن اظهار کرد: اقداماتی قبل از این نشست انجام شد که یکی از این اقدامات، انتقال سفارت خانه آمریکا به قدس شریف بود. همچنین قطع کمک هایی که به طور سالانه در بودجه آمریکایی ها برای آوارگان فلسطینی قرار می دادند اقدام دیگر ترامپ بود.

وی افزود: سومین اقدام نیز برگزاری این نشست و نشان دادن در باغ سبز به صهیونیست ها است؛ فلسطینی ها مدت های مدیدی است از جهات گوناگون به ویژه تامین منابع اولیه زندگی مشکل دارند. آمریکایی ها با بیان اینکه می خواهیم فلسطین جدید را به دوبی منطقه تبدیل کنیم تلاش می کنند رژیم صهیونیستی در آرامش بهتری زندگی کند.

صدرالحسینی در ادامه از درز اطلاعات اندک در طول دو سال گذشته درباره معامله قرن گفت و اظهار کرد: در طول این دو سال تلاش برای مقاومت افزایش پیدا کرد و در شرایطی زندگی می کنیم که شاید در طول بیش از 30 سال گذشته، هیچ گاه چنین وحدتی در بین تمام جریان ها و گروه ها و حتی دولت محمود عباس برای مقابله با معامله قرن مشاهده نکرده ایم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا نشست مربوط به معامله قرن در بحرین انجام می شود، بیان کرد: به نظر می رسد در طول سه سال گذشته روابط بین سران و حکام کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی از شرایط پنهانی به شرایط آشکار تبدیل وضعیت داد و تنها کشوری که در این رابطه عقب مانده بود، حکام بحرین بودند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در این ایام به دولت بحرین فشار وارد می شود که شما هم باید مانند حکام کشورهای دیگر حرکت کنید و به همین دلیل آل ثانی پذیرفت این کنفرانس به اصطلاح اقتصادی که در حقیقت شروع معامله قرن است، در این کشور برگزار شود.

دسترسی سریع
از بالفور تا معامله قرن