از بالفور تا معامله قرن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از بالفور تا معامله قرن

تحلیلگر مسائل فلسطین و اسرائیل: مشی تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری، رابطه با اسرائیل است

سلمان رضوی بیان کرد: واقعیت امر این است که کرانه باختری را که خیلی بزرگ‌تر از نوار غزه است، تشکیلات خودگردان مناطق فلسطین نشین اداره می کند که رئیس آن ابوماذن است و مشی آن رابطه با اسرائیل است.

1399/02/30
|
08:38
|

برنامه «از بالفور تا معامله قرن» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی ساختار قدرت و گروه های سیاسی در فلسطین و با حضور دکتر سلمان رضوی کارشناس و تحلیلگر مسائل فلسطین و اسرائیل به روی آنتن رفت.

سلمان رضوی با بیان اینکه در فلسطین دو ساختار رسمی و غیر رسمی حاکمیت وجود دارد، گفت: آنچه به عنوان ساختار رسمی حکومت مطرح است، عمر آن به 30 سال نمی رسد و در حقیقت انتفاضه اول نقطه عطفی در موضوع ساختار قدرت در فلسطین است.

وی یکی از پیامدهای اساسی انتفاضه را عقب نشینی اسرائیلی ها در مقابل فلسطینی ها و به رسمیت شناختن ساف یا همان سازمان آزادی بخش فلسطین به عنوان یک سازمان دانست و عنوان کرد: اسرائیل تا پیش از آن، ساف را به عنوان سازمان تروریستی می شناختند. نهایتاً بعد از کنفرانس مادرید شاهد روند صلح یا سازش اسلو هستیم که نتیجه آن تأسیس حکومت خودگردان فلسطین است.

کارشناس و تحلیلگر مسائل فلسطین و اسرائیل سال 1996 را یکی از نقاط عطف مهم در تشکیل حکومت فلسطین دانست و اظهار کرد: در این سال دو انتخابات پارلمانی و ریاستی برگزار شد. در این انتخابات گروه های مبارزه اسلام گرا مانند حماس و جهاد شرکت نکردند و فقط تشکیلات خودگردان و گروه های وابسته به ساف که عمدتاً جنبش های چپ و ملی گرا در آن بودند، حضور داشتند.

وی نتیجه انتخابات سال 1996 را انتخاب یاسر عرفات به عنوان تشکیلات خودگردان فلسطین معرفی کرد و گفت: سال 1996 در حقیقت سال تشکیل حکومت فلسطین است و در سال های بعد ساختار حاکمیت فلسطین بیشتر شکل و قوام گرفت.

رضوی با بیان اینکه تاکنون دو انتخابات پارلمانی در فلسطین برگزار شده است، درباره ساختار حاکمیت آن اظهار کرد: حکومت فلسطین از سه قوه مجربه، مقننه یا پارلمان با 88 عضو و قوه قضائیه یا دادگاه عالی فلسطین تشکیل شد. در کنار این سه قوه، اداراتی نیز زیر نظر این قوا و همچنین کمیسیون ها و کمیته های وابسته به پارلمان شکل گرفتند.

وی با اشاره به اینکه دو منطقه کرانه باختری و نوار غزه به طور کامل در اختیار رژیم صهیونیستی نیست، بیان کرد: این دو منطقه روی هم 18 درصد از مساحت فلسطین اشغالی را شامل می شود. البته واقعیت امر این است که کرانه باختری را که خیلی بزرگ‌تر از نوار غزه است، تشکیلات خودگردان مناطق فلسطین نشین را اداره می کند که رئیس آن ابوماذن است و مشی آن رابطه با اسرائیل است.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل فلسطین و اسرائیل ادامه داد: حامیان ابوماذن و تشکیلات خودگردان تاکنون آمریکا بود اما در دوره ترامپ کمی شرایط متفاوت شد. همچنین کشورهای عربی نیز از حامیان وی محسوب می شوند. تشکیلات خودگردان هماهنگی های امنیتی با اسرائیلی ها دارند یعنی اگر در کرانه باختری، گروه های حماس و جهاد فعالیت هایی علیه اسرائیل انجام دهند، نیروهای امنیتی تشکیلات خود گردان وارد عمل می شوند.

رضوی درباره نوار غزه توضیح داد و گفت: نوار غزه یک باریکه 360 کیلومتر مربع در کنار دریای مدیترانه است. کرانه باختری حدود دو میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد اما نوار غزه با وجود مساحت کمتر حدود یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارد.

وی یادآور شد: طی درگیری هایی که در سال 2007 بین حماس و گروه های وابسته به تشکیلات خودگردان اتفاق افتاد. نتیجه این درگیری ها آن شد که نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان از غزه کنار گذاشته شدند و اختیار و قدرت این منطقه به دست جنبش حماس افتاد. البته حماس پیش از آن حاکم بود اما پس از این درگیری، این نیروها مسئولیت امنیت را در اختیار گرفتند. در حال حاضر حماس از نظر سیاسی و نظامی در نوار غزه قدرت دارد و پس از آن جهاد اسلامی به جهت نظامی قدرت دوم این منطقه محسوب می شود.

دسترسی سریع
از بالفور تا معامله قرن