راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

لزوم اعتقاد عملی مدیران دستگاه های دولتی به رشد اقتصادی کشور

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خواستار لزوم اعتقاد عملی مدیران دستگاه های دولتی به رشد اقتصادی کشور شد.

1399/05/18
|
08:45
|

علی بابایی کارنامی در گفتگو با برنامه راه حل رادیو گفت وگو اظهار کرد: امروز پس از سپری کردن برنامه توسعه اقتصادی شالوده همه تصمیم گیران و تصمیم سازان در کشوراین است که بحث بودجه زیر ساخت توسعه همه جانبه کشور است.

وی افزود: وقتی که اساس و پایه یک کشور درون بودجه به طور منطقی نیست و روند عادی ندارد طبیعی است که نمی توان توقع داشته باشیم احکام بالا دستی همچون برنامه توسعه ، چشم انداز، اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی نظام را در کشور نهادیه کنیم.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: برخی از کارشناسان ایراداتی می گیرند و می گویند بودجه سر وقت وارد مجلس نمی شود تا مجلس وقت بررسی داشته باشد اما بنده این حرف را نمی پذیرم چرا که در طول سال مجلس و دولت با هم کار می کنند و نسبت به هم شناخت دارند.

بابایی با تاکید بر اینکه ما توقع داریم که مدیران دستگاه های دولتی به رشد اقتصادی کشور اعتقاد عملی داشته باشند، خاطر نشان کرد: اشکال زمان در بحث تقدیم لایحه بودجه مجلس مهم است اما زمان جبران پذیر است.

وی تصریح کرد: باید به این مسئله توجه داشت که نظام بودجه کارا نبوده و ساختار بودجه به سمت بهره وری نیست و متاسفانه این بودجه راندمان محور نیست.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: یکی از مشکلاتی که ما به بودجه داریم بحث محتوای آن است و دیگر اینکه بودجه ما عملیاتی نبوده و و دست دولت ها باز است که اگر کاری را انجام دادند انجام شده و دیگر انجام ندادند دیگر انجام نشده است.

بابایی با تاکید بر اینکه ما از دستگاه ها تکلیف می خواهیم اما به آن ها شرح وظیفه نمی دهیم، گفت: اینجا تکلیف قانونی برای دولت ها تعیین نشده است و مجلس باید در این زمینه به دولت تکلیف کند.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه های اصلی امروز ما این است که اعتقاد عملی به مبانی بودجه در کشور وجود ندارد و تصمیم گیران کشور به اصل بودجه اعتقاد ندارند.

نماینده مردم ساری در مجلس با تاکید بر اینکه دو مشکل اساسی وجود دارد که نخستین آن عملیاتی نبودن قوانین و دیگری عدم وجود ضمانت اجرایی است، گفت: ؛ من نقد را به مرکز پژوهش های مجمع تشخیص مصلحت نظام و مراکزی که مشاوره به مجلس و دولت می دهند دارم؛ مغز بودجه ریزی مراکز پژوهشی مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند.

بابایی گفت: ما انتقاد محتوایی به نظام بودجه ریزی کشور داریم و باید اصلاح ساختار بودجه صورت گیرد.

وی در خاتمه گفت: در بحث نظارت ما شعار محور کار می کنیم این در حالی است که باید مردم محور باشد و سفره های مردم بهترین راه نظارت است چرا که مردم باید حس کنند اما اکنون این احساس وجود ندارد و نکته مهمی که وجود دارد این است که مردم از بودجه توقع دارند.

دسترسی سریع
راه حل