گفتگوی ویژه مناسبتی از ساعت - به مدت -

رادیو گفت و گو

گفت‌وگوي ويژه

تدوین نقشه استراتژی دانش‌بنیان ضروری است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تدوین نقشه استراتژی دانش بنیان در کشور را سرآغاز مسیرِ تحققِ شعار سال عنوان کرد.

1401/01/21
|
11:41
|

علی آقامحمدی در رابطه با راهکارهای تحقق تولید دانش بنیان در کشور اظهار کرد: تولید با تغییرات بنیادین مواجه است و خدمات نیز به صورت یکپارچه موجب شده است رشته های جدید -علوم انسانی تا الکترونیک و تجارت- به کمک تولید آید تا این عرصه رونق گیرد.

چنان چه در سایر نقاط دنیا نیز رقابتی گسترده در حوزه تولید وجود دارد و هرچه تنوع و کیفیت در حوزه تولید تغییر کند، متناسب با این تغییرات، شیب تحول قیمتی فروکش می کند.

وی چنین فرایندی را موجب رقابتی شدن تولید دانست و رفتن به سمت دانش بنیان را به عنوان یک ضرورت مطرح کرد. لذا باید علم بازاریابی و تبلیغ را به خوبی شناسایی نمود تا در نهایت منجر به افزایش فروش شود.

*قدم اول؛ طراحی

به گفته آقامحمدی، طراحی به عنوان مقدمه هر کار تولیدی می بایست متناسب با خواست مردم باشد و در عرصه مواد اولیه نیز باید به سمت سبک سازی -کاهش حجم مواد اولیه- حرکت کنیم.

در این میان طرح نخستین المانی است که مشتری را به خود جلب می کند و بهره گیری از دانش در هر محصول و کالایی اجتناب نا پذیر است.

رئیس کمیسیون علمی راهبردی چشم انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام در عین حال متناسب سازی دانش های مختلف در عرصه های گوناگون تولیدی را یک الزام دانست که شعار سال 1401 در پی تحقق آن است.

از دیگر سو ایران در حوزه نوپدیدها روی لبه های دانش حرکت و مسیر را به خوبی طی کرده است؛ ضمن این که محصولی نظیرِ دارو بایستی هوشمند شده و با بررسی ارگان های مختلف یک بیمار، حتی الامکان جذب شده و الباقیِ آن دفع گردد.

*گریدبندی محصولات دانش بنیان

آقامحمدی این عرصه را با پیشرفت مورد نظر همسو ندانست و نتیجه آن را تولیداتی با تاثیر بسیار بالا عنوان کرد اما تاثیر ماده موثره‌ی مصرفی در هر دارو، کاملا مشخص نیست که با چه دقتی عمل می کند و در این جا نیاز به هوشمندسازی است.

لذا تدوین استانداردها و گرید بندی محصولات دانش بنیان امری ضروری است که در حال حاضر با فقدان آن رو به رو هستیم. حال آن که گرید بندی سطوح مختلف انرژی در محصولات تولید داخل نظیر یخچال سال هاست که رواج یافته و عموم مردم نیز از آن آگاهی دارند.

وی همچنین اقدامات صورت گرفته در دیگر رشته های دانشی را خوب و مثبت دانست و گفت: رهبری از شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواستار تدوین نقشه علمی کشور بودند ولی این شورا نقشه‌ی رشته ای علمی کشور را بر اساس درجه بندی تدوین کردند و همین جا با کمبودِ اصلی رو به رو شدیم که اگر اصلاح شود، الباقی راه توسط شرکت های دانش بنیان قابل تحقق و انجام است.

*سرریز دانش باید نصیبِ صنایع پایین دست شود

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اولویت سنجی در حوزه شیب دانش بنیان را نیز الزامِ دیگری دانست که موجب می شود سرریزِ دانش به دیگر صنایع پایین دستی گسیل یابد.

آقامحمدی در عین حال به توسعه نیافتگی حوزه کشاورزی اشاره کرد که در این زمینه، مصرف بالای آب، نه تنها به افزایش کمی تولیدات منجر نمی گردد، بلکه از نظر کیفی موجب افت خواهد شد.

در چنین مواردی اولویت با دانش بنیان شدن است؛ از دیگر سو مشکلاتی پیش روی مردم ست که هزینه زندگی را به شدت بالا می برد. مثل ابتلا به بیماری سرطان که طبیعتا در حوزه سلامت و نیز محیط زیست باید به سمت دانش بنیان شیفت کرد.

وی دستیابی به نقشه راه برای حرکت در مسیر دانش بیان را نیز نقطه شروعِ این داستان خواند و تصریح کرد: نمونه هایی مثال زدنی در این حوزه پیش روی ماست. لذا باید نقشه علم کشور با حوزه دانش بنیان اجماع شده تا نقشه استراتژی دانش بنیان در کشور برای همگان ترسیم گردد.

دسترسی سریع
گفت‌وگوی ویژه