ایسنا؛ «سن» مصرف موادمخدر و دخانیات به دهه دوم زندگی رسید

یك كارشناس مسائل مبارزه با مصرف دخانیات، ضمن هشدار نسبت به اینكه سن مصرف مواد مخدر و دخانیات در كشور به دهه دوم زندگی افراد رسیده و متاسفانه دسترسی به دخانیات راحت‌تر از گذشته شده است، دلیل آن را سرعت بالای تحولات اجتماعی دانست.

1401/04/06
|
12:22

به گزارش ایسنا، دكتر داوود شیوایی با اشاره به نقش و جایگاه سازمان‌های مردم نهاد در كاهش مصرف دخانیات، اظهار كرد: اعتیاد موضوع پیچیده‌ای است كه عوامل متعددی در بروز آن موثر هستند. یكی از راه‌های كنترل مصرف دخانیات هدایت فرد به سمت جایگزین‌هاست. راه دیگر آگاه‌سازی افراد در سنین پایین است.

شیوایی ادامه داد: سن مصرف مواد مخدر و دخانیات در كشور به دهه دوم زندگی افراد رسیده و متاسفانه دسترسی به دخانیات راحت‌تر از گذشته شده است كه دلیل آن هم سرعت بالای تحولات اجتماعی است.

آگاه‌سازی مهمترین راه پیشگیری از اعتیاد

این كارشناس مسائل مبارزه با مصرف دخانیات افزود: كمپانی‌های بزرگی از عرضه دخانیات سود می‌كنند و برای رسیدن به سود بیشتر تلاش می‌كنند این مواد را بیشتر توزیع و به فروش برسانند و جوامع مخالف مصرف دخانیات و مواد مخدر شامل دولت‌ها و فعالان اجتماعی باید راه‌هایی را برای مبارزه پیش بگیرند كه در صدر این راه‌ها آگاهی بخشی قرار دارد و در این راستا باید همچنان و پر تكرار به بیان خطرات استعمال دخانیات و مواد مخدر پرداخته شود.

وی در ادامه با بیان اینكه مسائل مختلفی دخیل است كه افراد بتوانند خود را نسبت به گرایش مصرف مواد مخدر حفظ كنند و از سوی دیگر عواملی نیز وجود دارد كه فرد را به سمت استعمال و مصرف مواد سوق می‌دهد، گفت: امروز فضای بیرون از خانه برای فرزندان می‌تواند ناامن باشد لذا جای امنی كه باید به وجود بیاوریم كانون خانواده است كه در یك سطح فرهنگی بالاتر خانواده می‌تواند جایگاه درمانی نیز داشته باشد.

ضرورت امن بودن فضای خانواده

این كارشناس مسائل مبارزه با مصرف دخانیات در مورد عوامل مخفی‌كار شدن فرزندان نیز اینگونه توضیح داد و افزود: اگر فضای خانواده فضایی نباشد كه افراد نیازهای خود را مطرح كنند، ممكن است به سمت تامین نیازها به خارج از خانواده بروند و شاید آن را مخفی كنند و تبعات در پی داشته باشد.

شیوایی در گفت‌وگو با برنامه‌ای رادیویی با اشاره به اینكه مدرسه ارگان اجتماعی دوم است كه باید فضای امنی داشته باشد، اظهار كرد: برنامه‌هایی كه برای پیشگیری و كنترل اعلام می‌شوند باید به گونه‌ای باشد كه افراد مواد مخدر و دخانیات را مصرف نكنند.

وی معتقد است: هر انسانی در جامعه قدم اشتباهی بردارد خود و اطرافیان را از لحاظ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... دچار مشكل می‌كند.

انتهای پیام

دسترسی سریع