باشگاه خبرنگاران جوان؛ افتتاح اولین واحدهای نهضت ملی مسكن در نیمه دوم امسال

رئیس بنیاد مسكن گفت: فاز اول واحد‌های نهضت ملی مسكن در شهر‌های مختلف از جمله تهران در نیمه دوم امسال به اتمام می‌رسد.

1401/04/06
|
12:24

آقای اكبر نیكزاد رئیس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی در نشست اقتصادی رادیو گفت و گو درباره طرح نهضت ملی مسكن، به سوالات زیر پاسخ داد.

میزان سهیمه بنیاد مسكن در طرح نهضت ملی مسكن چقدر است؟

آقای نیكزاد: در قالب نهضت ملی مسكن، 100 هزار واحد در شهر‌ها در حال ساخت است و اولین فاز افتتاح‌های این طرح، در تمامی شهر‌ها از جمله پردیس، پرند، هشتگرد، قم، فاز بندر عباس، آذربایجان شرقی، در نیمه دوم امسال، به مالكان آن‌ها تحویل داده می‌شود.

تمامی واحد‌های مسكن مهر كه از سوی این بنیاد ساخته شده بود، به اتمام رسیده و نه تنها مسكن مهر بلكه تمامی واحد‌های نیمه تمام مسكنی كه باقی مانده، طبق دستوری كه صادر شده به زودی به اتمام می‌رسد.

آیا قیمت‌ها در طرح نهضت ملی مسكن تغییر خواهد كرد؟

آقای نیكزاد: تلاش می‌كنیم با همان 150 میلیون تومان آورده و 300 میلیون تومان تسهیلات قبلی، متقاضیان بتوانند این واحدها را تحویل بگیرند، اما این قیمت‌ها ممكن است تغییر كند و این موضوع را به افراد اعلام كرده ایم.

طبق قانون جهش تولید مسكن، طرح نهضت ملی مسكن آغاز شد كه در قالب این قانون، سالیانه باید یك میلیون واحد مسكونی؛ یعنی 800 هزار واحد در شهر‌ها و 200 هزار واحد در روستا‌ها ساخته شود. دولت نظارت دارد و قیمت‌ها باید از یك منطقی تبعیت كند. پیش از این، 4 میلیون و 700 هزار تومان برای هر مترمربع، هزینه متوسط ساخت از سوی وزارت راه وشهرسازی تعیین شده بود.

آیا از سرمایه خارجی برای ساخت مسكن استفاده خواهد شد؟

آقای نیكزاد: برای ساخت یك میلیون واحد مسكونی خود پیمانكاران داخلی توان ساخت دارند و دستمزد پیمانكاران در پروژه‌های مسكن شهری، با قیمت‌های روز است تا این پروژه‌ها متوقف نشود.

وام 200 میلیون تومانی كی پرداخت می‌شود؟

آقای نیكزاد: وام 200 میلیون تومانی با سود 5 درصد، با سفته زنجیره‌ای 3 نفره از اول تیر با دستور مستقیم رئیس جمهور عملیاتی می‌شود. پیش از این سازمان برنامه و بودجه با پرداخت این تسهیلات برای مسكن روستایی مخالفت كرده بود و همین امر باعث كند شدن ساخت این واحد‌ها شده بود.

بنیاد مسكن با ساخت وساز برون شهری برخورد می‌كند؟

آقای نیكزاد: هرگونه ساخت وساز بدون اخذ پروانه خلاف قانون است و با اینگونه ساخت وساز غیر مجاز، طبق كمیسیون ماده 99 برخورد می‌شود.

میزان آورده متقاضیان در طرح نهضت ملی مسكن چه قدر است؟

آقای نیكزاد: میزان آورده متقاضیان در طرح نهضت ملی مسكن، در شهر‌های مختلف، متفاوت است، اما به طور مثال اگر ساخت نهضت ملی مسكن متری 6 میلیون تومان باشد، برای یك واحد 80 متری، میزان آورده متقاضیان حدود 170 میلیون تومان می‌شود و 350 میلیون تومان هم تسهیلات بانكی است.

متراژ واحد‌ها در این طرح مشخص شده است؟

آقای نیكزاد: متراژ واحد‌ها هم در شهر‌های مختلف، تفاوت دارد، اما میانگین قیمت واحد‌ها در برخی از مراكز استان‌ها، یك خوابه و دو خوابه خواهد بود و كم‌ترین متراژ، 60 متری و بیشترین تسهیلات هم برای 100 متری است. زمین پروژه‌ها در نهضت ملی مسكن رایگان است و در پرداخت تسهیلات، بانك‌ها همكاری مناسبی داشته اند.

پیش از این معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی اعلام كرده بود كه پالایش‌های نهضت ملی مسكن در پایان خرداد به اتمام می‌رسد و اراضی بیش از 2 میلیون واحد مسكونی تامین شده است.

دسترسی سریع