ایرنا؛ واحدهای طرح نهضت ملی مسكن در نیمه دوم سال افتتاح می‌شود

تهران- ایرنا- رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گفت: در نیمه دوم امسال واحدهای طرح نهضت ملی مسكن ساخته شده توسط بنیاد مسكن افتتاح می‌شود.

1401/04/06
|
12:27

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا «اكبر نیكزاد» امروز در نشست خبری درباره قیمت ساخت نهضت ملی مسكن، اظهار داشت: با تفاهم با پیمانكاران ساخت‌وساز باید تسریع شود تا آورده فعلی متقاضی جوابگو باشد، چراكه نرخ نهاده‌های ساختمانی افزایش قیمت داشته است.

وی افزود: مردم درباره میزان آورده سوال دارند و تاكید ما به ادارات راه و شهرسازی این است نهایت تا سقف 2 تا 3 درصد افزایش آورده متقاضیان، پروژه‌ها ساخته شود.

هدف‌گذاری دولت درست است

رییس بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گفت: اصلی‌ترین موضوع در قانون جهش تولید مسكن ساخت سالیانه یك میلیون مسكن است كه 200 هزار واحد آن در روستاها و 800 هزار واحد در شهرها ساخته می‌شود و به‌زودی از نیمه دوم سال افتتاح واحدهای نهضت ملی مسكن (سهم بنیاد مسكن) انجام می‌شود.

نیكزاد ادامه داد: میزان ثبت‌نام‌ها نشان داد هدف‌گذاری دولت درست بوده و میزان تقاضای مسكن نشان می‌دهد كه به مدت چند سال، باید سالیانه یك میلیون واحد ساخته شود تا دغدغه مسكن را از مردم رفع كنیم.

وی توضیح داد: دولت فقط سیاست‌گذار است و ساخت توسط پیمانكار انجام می‌شود. بر این اساس قیمت باید منطقی باشد كه سازنده و پیمانكار متضرر نشود و در عین حال قیمت آن‌قدر بالا نباشد كه به مردم و متقاضی فشار وارد نشود.

به گفته رئیس بنیاد مسكن، قیمت مصالح و دستمزد رصد می‌شود تا قراردادها از یك چارچوبی تبعیت كند.

نیكزاد گفت: نرخ مصالح و دستمزد در تعیین قیمت ساخت تعیین‌كننده است، البته اینكه مسكن چند طبقه و چطور ساخته می‌شود، نیز موثر است. قیمت ساخت بسته به نوع پروژه و شهر محل ساخت تفاوت دارد و در شهرهایی كه زمین كمتر است، خانه‌ها در طبقات بالا ساخته می‌شود.

وی گفت: ابتدا قرار بود با نرخ 4.5 میلیون تومان در هر مترمربع واحدها ساخته شود. اما با توجه به نرخ مصالح و افزایش دستمزدها نرخ ساخت افزایش یافته است و جلسات با پیمانكاران درباره تعیین نوع قراردادها نیز ادامه دارد.

به گفته نیكزاد انبوه‌سازان درباره ورود به ساخت‌وساز ابهام دارند و تعدادی از انبوه‌سازان برای ساخت مسكن هنوز ورود نكردند. باید به پیمانكار اطمینان خاطر دهیم كه به‌صورت فهرست نهایی و تعدیل سالیانه قرارداد می‌بندیم. اگر بخواهیم عدد ثابت قرار دهیم، پیمانكاران پای‌كار نمی‌آیند.

رئیس بنیاد مسكن گفت: البته خواست متقاضی این است كه عدد ثابت باشد، اما اگر قیمت ساخت را پایین بیاوریم، ممكن است پروژه‌ها متوقف می‌شود.

تخفیف‌ها به طرح نهضت ملی از سوی سازمان‌ها

نیكزاد بیان كرد: كمك دولت برای كاهش قیمت وجود دارد. در طرح نهضت ملی مسكن زمین به‌صورت رایگان تامین می‌شود و سازمان نظام مهندسی ساختمان تعرفه ساخت را به نصف كاهش داده است. در خصوص تعرفه عوارض پروانه هم تا 30 درصد تخفیف در ساخت نهضت ملی وجود دارد كه در برخی استان‌ها 70 درصد تخفیف داده شده است.

به گفته وی بعد از اعمال تمام تخفیف‌ها، نهایتاً نهضت ملی با وام بانكی و آورده متقاضی ساخته می‌شود كه هزینه نهایی ساخت مسكن است.

رئیس بنیاد مسكن همچنین درباره متراژ خانه‌های نهضت ملی مسكن گفت: درباره ساخت مسكن در شهرستان‌ها و استان‌ها تحقیق شده تا با توجه به ذائقه مردم در متراژهای مختلف واحدها ساخته شود.

نیكزاد گفت: واحدهای نهضت ملی در متراژهای 65 تا 100 متری در حال ساخت است كه بر مبنای متراژ، تعداد طبقات و محل ساخت مبلغ آورده متقاضی بین 170میلیون تومان تا 300 میلیون تومان متفاوت است.

دسترسی سریع