خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر علوم : تبدیل ایده های علمی و صنعتی به محصول

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: همه تلاش دانشگاه‌ها، مراكز علمی و شركت‌های دانش بنیان باید تولید، خدمت، ثروت و سرمایه از ایده‌ها را مورد توجه قرار دهند.

1401/04/06
|
12:30

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای زلفی گل با حضور در برنامه بدون خط خوردگی در رادیو گفتگو افزود: تقویت هرچه بیشتر دانشگاه‌های علمی كاربردی و دانشگاه‌هایی كه به سمت صنعتی شدن پیش رفتند مورد توجه ما است. وی اظهار داشت: برای هدفمند كردن تحقیقات سامانه‌ای تحت عنوان نان تأسیس و رونمایی كردیم با سر واژه‌های نظام ایده‌ها و نیاز‌ها، همه نیاز‌های صنایع خصوصی و دولتی را نمایه می‌كند و در معرض دید پژوهشگران و دانشمندان قرار می‌دهد. وی همچنین گفت: بر این اساس اگر نهاد‌های اجرایی نیاز آموزشی داشته باشند، دانشگاه علمی كاربردی می‌تواند آموزش‌ها را ارائه دهد.

وزیر علوم : تبدیل ایده های علمی و صنعتی به محصول

وی اظهار داشت: سامانه دیگری به نام سامانه جام هم طراحی كردیم كه بر اساس آن اگر محققی نیاز به كار آزمایشگاهی و آنالیزی داشت، آزمایشگاه‌های مرجع از آن مطلع و برای همكاری اعلام آمادگی می‌كنند.
وزیر علوم در ادامه افزود: همچنین امكان اینكه شركت‌های دانش بنیان بتوانند توانمندی‌ها و محصولات شان را عرضه كنند، فراهم شد و صنایع و افرادی كه نیاز دارند می‌توانند تماس بگیرند و از محصولات و خدمات شركت‌های دانش بنیان استفاده كنند.

وی درباه مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری به عنوان یكی از اولویت‌های اصلی وزارت علوم هم گفت: ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پنج اولویت را انتخاب كردیم كه جامع و كامل باشد یكی از آن‌ها مرجعیت دیپلماسی علمی و فناوری و نوآوری است. وی گفت: در بخش مجلات علمی ایران برنامه ریزی كردیم هر سالی درصدی از این مجلات را مدیریت كنیم كه تحت نمایه‌های بین المللی دربیایند و مقالات منتشر شده در این مجلات در پایگاه‌های اطلاعات علمی معتبر دنیا نمایه شوند و در دسترس دانشمندان دنیا قرار گیرند.

زلفی گل افزود: در بُعد دانشگاهی برنامه ریزی خواهیم كرد به گونه‌ای عمل كنیم كه دانشگاه‌های ما تبدیل به مرجع علمی شوند، تا دانشجویان خارجی برای تحصیل این دانشگاه‌ها را انتخاب كنند و محققان خارجی هم برای فرصت مطالعاتی به این رشته‌ها مراجعه كنند. وی تاكید كرد: مخصوصاً از كشور‌های همسایه كه بیش از 630 میلیون جمعیت دارند باید سعی كنیم دانشجو و محقق بیشتری جذب كنیم.

وی افزود: با فدراسیون سرآمد‌های علمی جلساتی گذاشتیم و دو پیشنهاد داشتیم از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری كه دركنار فدراسیون سرآمد علمی، فدراسیون سرآمد فناوری و فدراسیون سرآمدان دیپلماسی علمی فناوری و نوآوری هم تأسیس شود. در بحث دیپلماسی علمی هم قوانین و مقرراتی را طراحی می‌كنیم كه تشویق كننده و حمایت كننده باشد.

وزیر علوم یكی از مشكلاتی كه طی چند سال گذشته در مورد بحث تولید، خدمت، ثروت و سرمایه با آن روبرو بودیم این بود كه افزایش تعداد شركت‌های دانش بنیان ما تقریباً سرعت اش دیگر آن سرعت قدیم را نداشت و كم شده بود. ما برای اینكه شاهد زایش و رویش شركت‌های دانش بنیان باشیم اولین كاری كه در وزارت علوم تحقیقات و فناوری انجام دادیم معاونت فناوری و نوآوری را تأسیس و برنامه ریزی كردیم كه افراد صاحب ایده را جمع كنیم تا در مراكز نوآوری و رشد، ایده‌های شان تبدیل به هسته‌های فناوری شود.
زلفی گل درخصوص كنكور هم گفت: قرار است هرگونه تصمیم توسط دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و اطلاع رسانی شود بنابراین در این زمینه من مجاز نیستم صحبتی كنم. اما هر تصمیمی كه مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بگیرند ما موظف هستیم دقیق و صریح آن را انجام دهیم.

دسترسی سریع