پانا؛ «پیش‌دبستانی» نیازمند حمایت دولت است

تهران (پانا) - رئیس سازمان تعلیم و تربیت كودك وزارت آموزش و پرورش تاكید كرد كه در حال حاضر شهرهای بزرگ نظیر تهران، فاقد مراكز پیش‌دبستانی دولتی هستند.

1401/04/06
|
12:36

مجتبی همتی فر در مصاحبه با برنامه صبح و گفتگو با اشاره به مصوبه سال 90، پیش دبستانی را مقطعی رسمی و غیر اجباری خواند و افزود: این دوره توصیه می‌شود و دولت موظف است این دوره‌ها را برای عشایر و روستایی‌های دو زبانه رایگان ارائه كند.

وی با بیان این كه پیش تر با وجود فضا و نیروی انسانی كافی، دوره پیش دبستانی به صورت دولتی ارائه می‌شد، گفت: بعد از اجرای نظام جدید یك پایه به ابتدایی اضافه شد و فضای مدارس با ضریب 5 كلاس، پایه ششم را نیز پوشش می‌دادند لذا ابلاغ شد اگر مدرسه دولتی فضا دارد، می‌تواند پیش دبستانی را ارائه كند و لذا همه این مراكز به صورت غیر دولتی دایر شدند و در حال حاضر در شهرهای بزرگ پیش دبستانی دولتی وجود ندارد؛ مگر چند مدرسه كه فضایی مازاد دارند.

همتی فر ادامه داد: تفاوت این مراكز با مراكز غیر دولتی، هزینه‌های پایین تر است. سازمان تعلیم و تربیت كودك وظیفه دارد خدمات را از بدو تولد تا شش سال ارائه كند. در سه سال اول قصد داریم تربیت در خانواده‌ها صورت گیرد و برای سه سال دوم به تدریج و در شیب ملایمی، بچه‌ها برای ورود به دبستان آماده می‌شوند.

همتی فر با بیان این كه ما به ازای مالی این طرح دیده نشده است، افزود: حدود 4 میلیون كودك 3 تا 6 ساله داریم كه معدل بودجه‌ای آن هنوز در باور مسئولان قرار نگرفته است.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت كودك در وزارت آموزش و پرورش با اعلام این كه ظرفیت پیشینِ پیش دبستانی دولتی در اختیار پایه ششم ابتدایی قرار گرفته است، گفت: عملا نیروی مازادی هم نداریم و برای كلاس‌های عادی نیز با كمبود نیرو رو به رو هستیم.

دسترسی سریع