تیوال تئاتر: جشنواره تئاتر بانوان به بهانه‌های مالی متوقف شد

برنامه پرده آخر با موضوع زن در عرصه تئاتر ایران، در ارتباط تلفنی با اعظم بروجردی (استاد دانشگاه، نویسنده و کارگردان و دبیر سابق جشنواره تئاتر بانوان) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

1399/04/23
|
09:04

اعظم بروجردی در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: جشنواره تئاتر بانوان کار خودش را بسیار خوب و موثر پیش می‌برد و نمی‌دانم چرا مسئولین با استمرار فعالیت این جشنواره موافق نبودند.

وی با بیان این که حوزه زنان همواره با ترس آمیخته شده است، اظهار داشت: جشنواره تئاتر بانوان به بهانه‌های مالی متوقف شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که بانوان در تمام رشته‌های تئاتری فعالیت چشم‌گیری دارند، عنوان کرد: در برخی از حوزه‌های تئاتر بانوان از مردانِ فعال در این رشته سبقت می‌گیرند.

وی افزود: بانوان باید به گونه‌ای زندگی خود را پیش ببرند که چیزی فدای چیز دیگری نشود.

اعظم بروجردی ادامه داد: در زندگیِ یک زن، تئاتر نباید فدای خانواده شود و همین‌طور خانواده نباید در راستای فعالیت تئاتری کم‌رنگ شود.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های مختلف یک زن باید در مسیری پیگیری شوند، که اصل خانواده آسیب نبیند.

دبیر سابق جشنواره تئاتر بانوان با بیان این که تئاتر فعالیتی وقت‌گیر است، توضیح داد: زنان فعال در تئاتر، دو یا سه برابر مردان کار می‌کنند و به همین دلیل در بسیاری از مواقع موفقیت‌های بیشتری را کسب می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: جدال یا دوگانگی «خانواده یا کار» یکی از مهم‌ترین معضلات زنانی است که در حوزه‌های مختلف حرفه‌ای مشغول به کار هستند.

اعظم بروجردی اضافه کرد: برخی از مسئولین سعی می‌کنند با وضع سیاست‌های مختلف زنان را در خانه نگه دارند و تصور می‌کنند که زن نباید در محیط حرفه‌ای حضور داشته باشد.

وی با اشاره به این که کسی از قبال تئاتر به تامین مالی نمی‌رسد، توضیح داد: فعالیت تئاتری درآمد ویژه‌ای را به همراه ندارند و این موضوع به زن بودن یا مرد بودن ربط ندارد.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: در زمانی که مسئولین درآمد ناشی از تئاتر را به گیشه حواله می‌دهند، تئاتری‌ها هر کاری می‌کنند تا گیشه را فتح کنند، در حالی که سیاست‌های مختلف باید اصل سیستم را مورد ساماندهی قرار دهند.

وی با اشاره به تاثیر جشنواره تئاتر بانوان در عرصه‌های بین‌الملل، عنوان کرد: بسیاری از کشورها رغبتی به برگزاری جشنواره‌ای برای بانوان در حوزه تئاتر نداشتند و پس از چندین دوره بررسیِ جشنواره تئاتر بانوان، از ما الگوبرداری کردند و الان جشنواره‌های خوبی را برای بانوان برگزار می‌کنند.

دسترسی سریع