كمیته امداد امام خمینی(ره): بیش از 60 درصد طرح‌های اشتغال مددجویان امداد در روستاها اجرا می‌شود

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به برگزاری جشنواره «صنایع روستادوست» با هدف تثبیت درآمد و توسعه مشاغل روستائیان گفت: بیش از 60 درصد طرح‌های اشتغال مددجویان امداد در روستاها اجرا می‌شود.

1399/05/15
|
12:23

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد به نقل از رادیو گفتگو، حجت‌الله عبدالملکی با بیان اینکه فراخوان جشنواره صنایع روستادوست از ششم مردادماه اعلام شده است، افزود: بیشتر جمعیت تحت حمایت کمیته امداد ساکن روستاها و شهرهای کوچک هستند و به همین دلیل حدود 60 درصد طرح‌های اشتغال مددجویان در مناطق روستایی عملیاتی می‌شود.

وی به چالش‌های حوزه اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: تنوع شغلی در روستاها اندک است و همین موضوع چالش‌های زیادی برای اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند ضمن اینکه در برخی موارد، درآمد مورد مطلوب و پایدار مورد نظر کمیته امداد برای روستاییان ایجاد نمی‌شود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر به صنایع روستایی خبر داد و بیان کرد: «صنایع روستادوست» صنایعی هستند که سه خصوصیت داشته باشند؛ نوآورانه باشند، در مقیاس روستا به صرفه باشند و فناوری آن پیچیده نباشد و با امکانات محدود در روستا قابل نگهداری باشند.

وی تاکید کرد: برای شناسایی این صنایع، یک فراخوان برای جشنواره از طریق سایت کمیته امداد اعلام کردیم که از طریق آن مخترعان، شرکت‌های دانش بنیان و صنعت‌گران می‌توانند با حضور در جشنواره، محصولات خود را معرفی کنند. نتیجه این فعالیت ایجاد اشتغال بیشتر، فناوری بهتر و درآمد بالاتر در روستاها است. این فراخوان تا ششم شهریور ماه فعال است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از خدمات این نهاد به نوآوران صنایع روستادوست خبر داد و بیان کرد: در گام نخست این صنعت‌گران یا شرکت‌های دانش‌بنیان را به جامعه هدف معرفی می‌کنیم. کمیته امداد دستگاه‌هایی را که جذابیت داشته باشند به صورت عمده خریداری می‌کند. همچنین در نمایشگاهی که قرار است برپا شود، این دستگاه‌ها به همه معرفی می‌شوند. در این جشنواره به اختراعات و صنایع برتر جوایزی نیز اهدا می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر طرح‌های اشتغال روستاییان، طرح‌های دامداری، کشاورزی و صنایع دستی است، گفت: در طرح‌های دامپروری و دامداری مشکل خاصی وجود ندارد و بازار آن نقد است. در صنایع دستی نیز کمیته امداد موظف است فرش، گلیم و دست‌بافته‌هایی که مددجویان کمیته نتوانند به فروش برسانند، با قیمت مناسب خریداری کند و به فروش برساند.

دسترسی سریع