تسنیم: رادیو وارد "قانون و قانونگذاری" شد

رادیو گفت‌وگو برنامه‌ای راه انداخته تا با بررسی وظایف نمایندگان در راستای سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به شفافیت هرچه بیشتر در این خصوص کمک کند.

1399/05/20
|
13:40

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ برنامه "قانون و قانونگذاری" با موضوع تبیین سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری با مشارکت رادیو گفت‌و‌گو و معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما روی آنتن می‌رود.

سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری در سال 1398 از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و متشکل از اصول و برنامه‌های کلی در رابطه با امور شکلی و ماهوی قانون‌گذاری است که ناظر بر ضعف‌ها و مشکلاتی است که نظام قانون‌گذاری کشور با آن مواجه بود.

به اذعان بسیاری از کارشناسان و اساتید حقوقی این سیاست‌های کلی می‌تواند راه‌حل بسیاری از مشکلات نظام تقنینی کشور ما باشد، لذا پرداختن به سیاست‌های کلی و پیگیری و مطالبه اجرای این سیاست‌های کلی از سوی مراجع و نهادهای تقنینی کشور می‌تواند رسالت بسیار مهمی باشد که در سازمان صداوسیما می‌توان آن را از طریق برنامه‌هایی که به سمع و نظر عموم مردم می‌رسد، پیگیری کرد.

رادیو گفت‌و‌گو با مشارکت معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما، با طراحی و تولید برنامه "قانون و قانونگذاری" به دنبال این است که با بررسی وظایف نمایندگان در راستای سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به شفافیت هرچه بیشتر در این خصوص کمک کند.

سیدعلی حسینی نویسنده و پژوهشگر این برنامه در خصوص اهداف طراحی و تولید این برنامه به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: با توجه به اینکه بند 17 سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری به ترویج فرهنگ قانون‌مداری و اجرای قانون تأکید کرده است، سازمان صداوسیما در قانون خط مشی و اداره و در دیگر قوانین مربوط به این سازمان یک وظیفه مهم دارد که آن هم افزایش آگاهی‌های عمومی، فرهنگسازی و مطلع کردن مردم از حقوق و تکالیف خودشان است. لذا تولید و پخش برنامه‌های این‌چنینی می‌تواند مردم را از حقوق خودشان در رابطه با سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری که می‌تواند تحول شگرفی درکارآمدی قوانین ما رقم بزند، آگاه کند، بنابراین با توجه به این مهم ، تصمیم به طراحی و تولید برنامه "قانون و قانون‌گذاری" گرفته شد.

این پژوهشگر گفت: با توجه به اینکه سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به موجب اصل 57 و بند یک اصل 110 قانون اساسی برای تمامی ارکان نظان لازم اجراست به همین دلیل مجلس شورای اسلامی در رابطه با اجرای سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری وظایفی دارد، چنانکه اگر در شرایطی با خلأ قانون مواجه باشیم مجلس به وضع و تصویب قوانین جدید اقدام می‌کند که در قوانین جدید باید سیاست‌های کلی لحاظ شود، اما در اکثر موارد قوانین در کشور ما نیازمند تغییر و اصلاح بر اساس سیاست‌های کلی‌اند.

حسینی توضیح داد: برنامه "قانون و قانون‌گذاری" با موضوع بررسی مسائل کلان نظام قانون‌گذاری کشور تولید شده است که در این برنامه با دعوت از اساتید برجسته حقوق، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و خبرگان حقوقی کشور مسائل کلان نظام قانون‌گذاری مورد واکاوی قرار داده‌ایم و از اساتید و کارشناس حقوق درخواست کردیم که راهکارهای عالمانه برای اجرای سیاست‌های قانون‌گذاری ارائه بدهند.

این پژوهشگر بیان کرد: در این برنامه موضوعات مختلف از جمله ویژگی قانون خوب، الزامات قانون‌گذاری در امور کیفری، جایگاه نهادهای کارشناسی در امر تقنین، قانونگذاری در حوزه فضای مجازی، اهمیت و قانون‌گذاری نظارت بر حسن اجرای قانون تولید کرده‌ایم و این کلان مسئله‌های نظام قانون‌گذاری کشور را در پرتو سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری تحلیل و بررسی کردیم.

حسینی تأکید کرد: به دلیل استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان حقوقی در این زمینه خروجی خوبی را از این برنامه به‌دست آوردیم که می‌تواند مورد استفاده عموم مردم و نمایندگان مجلس و همه مسئولین، مدیران و سیاستگذاران کشور که در امر تدوین دستورالعمل‌ها و امر تقنینی کشور و آیین‌نامه‌ها دخالت دارند مورد استفاده قرار بگیرید.

برنامه قانون و قانون‌گذاری در 13 قسمت از امروز با موضوعاتی همچون سیاست‌های کلی قانون‌گذاری و نسبت آن با امر تقنین، ویژگی‌های قانون خوب، الزامات قانون‌گذاری در امور کیفری، جایگاه نهادهای کارشناسی در تقنین، ابعاد اجتماعی قانونگذاری، مرزهای اجرا و تقنین، نسبت شرع و قانون‌گذاری، جایگاه حقوق عامه در قانون‌گذاری، مراجع قانون‌گذاری در ایران، قانون‌گذاری و جایگاه حقوق بین‌الملل، قانون‌گذاری در حوزه فضای مجازی، نسبت امنیت و قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون روی موج اف.ام ردیف 103.5 مگاهرتز روی آنتن می‌رود.

شبکه رادیویی گفت‌و‌گو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیونما، اپلکیشین‌های موبایلی و آدرس اینترنتی http://radiogoftogoo.ir نیز قابل دریافت است.

دسترسی سریع