خبرگزاری میزان: کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است

خبرگزاری میزان- معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر با بیان اینکه کشور‌های غربی در چارچوب الفاظ زیبا هر چیزی را به جامعه بین‌المللی تحمیل می‌کنند، گفت: کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است.

1399/05/21
|
13:25

خبرگزاری میزان- معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر با بیان اینکه کشور‌های غربی در چارچوب الفاظ زیبا هر چیزی را به جامعه بین‌المللی تحمیل می‌کنند، گفت: کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است.

وی ظلم ستیزی و امت اسلامی را مفاهیم دیده نشده در حقوق بشر غربی برشمرد و تصریح کرد: اعلامیه حقوق بشر اسلامی خانواده را اصل اساسی می‌داند درحالی که این مفاهیم در غرب از بین رفته است. از طرفی اعلامیه جهانی حقوق بشر در خصوص حقوق زنان و کودکان و مردم عادی سکوت اختیار کرده و تفکیکی را قائل نشده است.

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر ضمن انتقاد نسبت به حمله کشور‌های غربی به این اعلامیه حقوق بشر اسلامی، بیان کرد: پس از انتشار اعلامیه حقوق بشر غربی، جهان فقط 20 روز جنگ را به خود ندید و بزرگترین زرادخانه‌ها و سلاح‌های کوچک و سبک منشاء غربی داشت از طرفی این اعلامیه میان زن و کودک و مردم تفکیک قائل نیست.

وی با طرح این سئوال که چگونه می‌توان از حقوق بشر صیانت کرد و در عین حال بانی ایجاد سلاح‌های ضد بشری بود، خاطرنشان کرد: علی رغم ظاهر فریبنده این اعلامیه، هیچ کدام از مفاد آن رعایت نمی‌شود.

تفرشی با اشاره به اینکه مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر بر اساس انسان محوری (اومانیسم) تنظیم شده، افزود: فراموش نکنیم به عنوان مثال ایران در جنگ هشت ساله هیچ گاه از بمب‌های غیر متعارف علیه دشمن خود استفاده نکرد؛ چرا که مبنا را حقوق بشر اسلامی قرار داد و می‌دانست باید به تعهدات اخلاقی پایبند باشد، در حالی که در طول جنگ‌های اول و دوم جهانی همواره شاهد اعمال سیاست Tit for Tat یا سیاست تلافی جویانه و مقابله به مثل توسط دول اروپایی و غربی بوده ایم.

وی رفتار با اسرای عراقی را کاملا بر اساس موازین اسلامی توصیف کرد و ادامه داد: آن روز‌ها مردم با شعار موشک جواب موشک، بمباران شهر‌های عراق را خواستار بودند، ولی مقام معظم رهبری که در شورای دفاع، نماینده حضرت امام (ره) بودند، تاکید داشتند که این اقدام بر خلاف قانون و اسلام است.

معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر در پایان با بیان اینکه کرامت انسانی، رکن اصلی اعلامیه حقوق بشر اسلامی است، گفت: کشور‌های غربی در چارچوب الفاظ زیبا هر چیزی را به جامعه بین المللی تحمیل می‌کنند؛ اما اعلامیه حقوق بشر اسلامی و کرامت انسان در مقدمه و همچنین مفاد خود اصول مترقیانه اسلام و شریعت اسلامی را مبنا قرار داده و موکدا خواستار لحاظ جایگاه خداوند و خالق هستی به عنوان بخش غیرقابل اغماض و تفکیک ناپذیر با ارزش‌های حقوق بشری در میدان اقدام و عمل است.

دسترسی سریع