خبرگزاری صدا و سیما: جایزه "حقوق بشر اسلامی" به برگزیدگان اعطا می‌شود

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر اسلامی از اعطای "جایزه حقوق بشر اسلامی" به صورت مجازی در روز پنجشنبه خبر داد.

1399/05/21
|
11:18

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سید مجید تفرشی با بیان اینکه کشور‌های اسلامی هیچگاه زیر بار حقوق بشر غربی و منویات آن‌ها نمی‌روند، گفت: متاسفانه برخی کشور‌های اسلامی مفاد پیمان قاهره را نمی‌پذیرند.

وی با اشاره به جایزه حقوق بشر اسلامی که روز پنجشنبه صبح اعطا می‌شود، گفت: بدلیل شیوع کرونا این جایزه بصورت مجازی به بهترین مقالات و اقدامات داده می‌شود.
تفرشی ادامه داد: در بعد داخلیِ جایزه حقوق بشر اسلامی، مقوله‌هایی نظیر حامیان حقوق عامه، جهادگران مبارزه با تروریسم اقتصادی و مدافعان سلامت گنجانده شده است.

مدافعان سلامت جایزه حقوق بشر دریافت می‌کنند

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر اسلامی گفت: بر اساس استعلام دریافت شده، ملت ما در کنار بخش‌های دولتی ارزش افزوده بالایی در حوزه "مدافعان سلامت" داشت. نام این سربازان گمنام جایی درج نشده که حتی جان خود را از دست دادند.

تفرشی افزود: این افراد به تهیه دارو اقدام کرده و افراد بسیاری در حوزه تولید الکل و نیز دریافت تست‌های سلامت از میان مردم به کار گمارده شده اند و از میان آن‌ها باید یکی دو نفر را انتخاب کنیم.

وی انتخاب افرادی در حوزه رعایت حقوق عامه و استیفای حق مردم را از دیگر محور‌های جایزه حقوق بشر اسلامی عنوان کرد و گفت: در این زمینه هم صد‌ها نام به ستاد رسیده است که باید از میان آن‌ها افرادی را انتخاب کرد.

مخالفت حقوق بشر اسلامی با نژادپرستی

تفرشی گفت: تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یکجانبه امریکا بر خلاف حقوق بین الملل است و در این زمینه افراد بسیاری در کشورمان نه تنها تحریم‌ها را دور زدند، بلکه آن را ناکارآمد کردند.

وی پژوهش، اشتغال و فناوری را از دیگر محور‌هایی دانست که به دور زدن تحریم‌ها انجامیده و ضمن ارائه توضیحی درباره محور بین المللی این جایزه گفت: افرادی که در حوزه کرونا کاری انجام داده باشند مورد توجه قرار خواهند گرفت و دیگری مبارزه با نژاد پرستی با محوریت اعتراضات اخیر امریکاست.

تفرشی با اشاره به مخالفت شدید حقوق بشر اسلامی با مقوله نژاد پرستی اظهار کرد: کسانی هستند که نقض نظام‌مند حقوق انسان‌ها را در جای جای دنیا مورد توجه قرار دادند که از ملت‌های مختلف گزارشاتی به ستاد واصل شده است.

اگر کار برای خداست، گفتن برای چه؟

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر اسلامی ترویج گفتمان مقاومت را از سطوح حقوق بشر اسلامی در میان سایر ملت‌ها عنوان کرد و گفت: ستاد حقوق بشر فرا قوه‌ای است، چون از نمایندگان مجلس و قوای سه گانه در آن مشارکت داشته و عضو ثابت آن هستند.

تفرشی با بیان اینکه نماد حقوق بشر اسلامی اجازه نمی‌دهد افراد اقدامات شایسته و کمک‌های خود را علنی کنند، افزود: ما نمی‌توانیم بدون کلام وحی حقوق بشر را خوب پیاده کنیم والا اگر حرف خدا را بخوبی بفهمیم، قطعا مظهر حقوق بشر دنیای انسانیت خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد که در اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی بسیاری افراد از پذیرش آن امتناع کرده و اقدامات خود را ناظر بر لزوم مخفی بودن و آن را در حیطه رضای خداوند دانسته اند.

دسترسی سریع