خبرگزاری صدا و سیما: مردم سبک زندگی خود را در پاییز تغییر دهند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج): مردم باید سبک زندگی خود را در پاییز اصلاح کنند و با ماسک و شستشوی دست و پرهیز از حضور در تجمعات و مهمانی‌ها اجازه ندهند کرونا به بدنشان وارد شود.

1399/07/06
|
13:14

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر علی کرمی در ارتباط تلفنی با مجله خبری تحلیلی «صبح و گفتگو» رادیو گفتگو از مشکلات حوزه مدیریتی و مردمی در مقابله با کووید19 انتقاد کرد و افزود: این روند برای مردم عادی شده است و اصول اصلی شیوه نامه‌ها را به دقت اجرا نمی‌کنند.

وی افزود: با شروع فصل پاییز تهدید دیگری پیش روی ماست؛ آنفولانزا نزدیک ماست و سرما سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند.

آقای دکتر کرمی خاطرنشان کرد: ما قصد ترساندن مردم را نداریم، ولی شیوه نامه‌ای یک ماهه تهیه کرده‌ایم تا بتوانیم از شر این بیماری راحت شویم.

رئیس بنیاد سبک زندگی سالم ادامه داد: می‌گویند کرونا ضعیف کُش و به دنبال آن‌هایی است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند؛ از قدیم هم گفته‌اند خود را از باد پاییزی محافظت کن و افراد ضعیف که در مقابل باد پاییز قرار می‌گیرند، به این بیماری حساس ترند.

آقای دکتر کرمی افزود: مردم این هشدار را باید جدی بگیرند که اگر دست بدست هم دهند، مشکل به زمستان کشیده نمی‌شود.

این متخصص حوزه سلامت جسم و روان گفت: به شنونده‌های رادیو گفتگو تأکید می‌کنم اگر این بیماری را رعایت نکنند و دولت هم همکاری بیشتری نداشته باشد، کرونا ممکن است تا پایان سال با ما همراه باشد.

آقای دکتر کرمی ادامه داد: عده‌ای تصور می‌کنند بنیه‌ای قوی دارند و کرونا آن‌ها را بیمار نمی‌کند. ولی حتی کسانی هستند که در رشته بدنسازی و پرورش اندام کار کشته بودند، ولی این افراد به دلیل نوع تغذیه نامناسب به بیماری گرفتار شدند.

وی گفت: به عنوان کسی که 40 سال در دانشگاه‌های علوم پزشکی کار می‌کنم به مردم توصیه می‌کنم اگر فصل آنفولانزا برسد و با کرونا ترکیب شود و سرما خوردگی‌ها را در پیش داشته باشیم، پیچ چهارم بسیار کشنده و مرگ بار‌تر خواهد بود.

وی با گلایه از مدیریت ستاد مقابله با کرونا افزود: وقتی سپاه و ارتش و بسیج وارد عمل شد، آمار کرونا بسیار پایین آمد، ولی ستاد مقابله با کرونا تأکید کرد فقط من متولی امر هستم و همه نهاد‌ها به کناری رفتند.

آقای دکتر کرمی گفت: ما نمی‌خواهیم کسی را مقصر بدانیم، ولی امروز جنگی خطرناک‌تر از دوران دفاع مقدس در پیش داریم؛ چون پرستار‌های ما فرسوده شده و پزشکان شهید می‌شوند.

دسترسی سریع