خبرگزاری دانشجو: گرایش ایرانیان زیر 15 سال به جراحی زیبایی

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس و رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی در رابطه با گرایش افراد زیر 15 سال به جراحی زیبایی و عوامل و آسیب‌های آن اظهارنظر کردند.

1399/11/05
|
12:28

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، زهرا شیخی مبارکه، سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس در برنامه «صبح و گفتگو» با بیان اینکه گرایش به جراحی‌های زیبایی عوامل بسیار زیادی دارد، گفت: مهم‌ترین این عوامل در جامعه رقابت، عدم اعتماد به نفس و تبلیغات رسانه‌های جمعی است.

وی درباره گرایش افراد زیر 15 سال در ایران به جراحی‌های زیبایی اظهار کرد: عمل جراحی زیبایی در بسیاری کشور‌ها حتی در سنین بالاتر هم به این سادگی نیست و افراد قبل از رفتن به زیر تیغ جراحی باید مشورت و اجازه روانپزشکان و روانشناسان را داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس، سیاست گذاری در حوزه جراحی زیبایی را ضروری خواند و گفت: درست است که ما جراحان زبردست و متخصصی در کشور داریم که عمل‌های جراحی زیبایی موفقیت آمیزی دارند، اما این نباید دلیلی باشد که هر شخص بیمار خودش درمورد این موضوع تصمیم گیری کند.

شیخی با اشاره به لزوم تدابیر قانونی و نظارت بر این حوزه گفت: اصلاح سیاست گذاری کلان و نظارت‌ها بر این حوزه اول باید از خود وزارت بهداشت آغاز شود و بعد از آن هم نظام پزشکی و پزشکی قانون و سایر دستگاه‌های ذیربط موضوع را پیگیری کنند و نهایتاً در صورت نیاز، لایحه‌ای به کمیسیون بهداشت ارائه شود تا مجلس موضوع را قانونی کند.

در ادامه، دکتر حامد باطنی، رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشور گفت: جراحی‌های پلاستیک و زیبایی هر کدام سن خاص خودشان را دارند و اینطور نیست که افراد کم سن نباید عمل شوند.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات خلقتی مادرزادی باید در همان سنین کودکی و جوانی جراحی شوند افزود: برخی جراحی‌ها مانند جوان سازی در سنین خیلی بالا انجام می‌شود.

باطنی با تأکید بر لزوم قانونمند کردن این حوزه گفت: اعضای انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران تعداد زیادی از بیماران مراجعه کننده را راهنمایی می‌کنند که مثلاً این عمل متناسب با سن آن‌ها یا عرف اجتماعی نیست، اما مشکل، شبکه‌های غیرمجاز جراحی هستند که بسیاری از آن‌ها توسط پزشکان اداره نمی‌شوند.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشور با اشاره تبلیغات فراوان جراحی زیبایی در فضای مجازی به ویژه اینستاگرام اظهار کرد: در حال حاضر هزاران صفحه جراحی زیبایی به زبان فارسی وجود دارد درحالیکه ما در انجمن کلاً 300 جراح پلاستیک هستیم.

وی بالا بردن سطح آگاهی جامعه و آموزش به مردم در زمینه جراحی‌های متناسب را ضروری دانست و گفت: سیستم نظارتی در ردیابی کسانی که پزشک نیستند و اقدام به عمل جراحی زیبایی می‌کنند مشکل دارد و وقتی هم که ردیابی می‌شوند برخورد قاطع و بازدارنده‌ای با آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

باطنی افزایش تعداد جراحی‌های زیبایی در کشور‌های دنیا صرف نظر از شرایط جغرافیایی و فرهنگی و مذهبی را طبیعی خواند و افزود: این موضوع به خودی خود مهم نیست بلکه مهم، هدایت این جریان است.

دسترسی سریع