خبرگزاری شبستان: ارز 4200 تومانی نباید از بخش دارو حذف شود

مسعودی تک نرخی شدن ارز و حذف ارز 4200 تومانی را ضروری دانست و در عین حال متذکر شد: بنده با حذف ارز 4200 تومانی از حوزه دارو کاملاً مخالفم.

1399/11/05
|
13:32

به گزارش خبرگزاری شبستان، ایروان مسعودی، قائم مقام سابق مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در برنامه «گفتگوی اقتصادی» رادیو گفتگو اظهارکرد: عدم پیش بینی درآمدهای واقعی در بودجه 1400 ثبات کلان اقتصاد ایران را دچار مخاطره می کند و احتمال جهش نرخ ارز را نیز بالا می برد.

وی با بیان اینکه حذف ارز 4200 تومانی رانت زا و فسادزاست و مصارف غیرواقعی دارد افزود: البته برخی کالاهای اساسی می توانند مشمول استثنائات شوند.

مسعودی تک نرخی شدن ارز و حذف ارز 4200 تومانی را ضروری دانست و در عین حال متذکر شد: بنده با حذف ارز 4200 تومانی از حوزه دارو کاملاً مخالفم.

در ادامه، دکتر عبدالمجید شیخی، استاد دانشگاه، اقتصاد را دو به بخش حقیقی و مجازی تقسیم بندی کرد و گفت: بخش مجازی اقتصاد همان بخش پولی، دلالی و سفته بازی است و همین بخش مجازی هم اکنون میدان دار اقتصاد ایران شده است.

وی افزود: بخش حقیقی اقتصاد باید حکم پیکر را داشته باشد و بخش مجازی مانند سایه دنبال پیکر راه بیفتد، اما الان برعکس شده و بخش مجازی اقتصاد جولان می دهد.

این اقتصاددان مطرح کرد: تجربه این چهل سال به ما ثابت کرده که بازی با نرخ ارز نه تنها هیچ فایده ای نداشته است، بلکه با این کار عملاً پایه قیمتی ارز هم افزایش خواهد یافت.

شیخی تصمیم مجلس برای تک نرخی کردن ارز را اشتباه دانست و گفت: با توجه به اینکه نظام توزیع در ایران خراب و ناقص است، لذا بهتر است که مسئولان به جای دستکاری نرخ ارز، اصلاحات بخش مجازی پول و نظام توزیع را در دستور کار قرار دهند.

شیخی اضافه کرد: اگر نرخ ارز 4200 تومانی به 17500 تومانی برسد، معدل نرخ ارز بازار از 20 هزار تومانِ الان، به 40 تومان خواهد رسید و فشار آن هم فقط به مردم منتقل خواهد شد چراکه کنترلی بر نظام آزاد ارز وجود ندارد

دسترسی سریع